webForumDet fria alternativet

ASP WikiWiki?

ASP

11 svar · 589 visningar · startad av Lojo

Medlem sedan apr. 20023 inlägg
Frågan#1

Hej!

Är det någon som känner till ett bra - gratis wikiwiki script skrivet i asp och som kan drivas av en gammal hederlig access databas?

Scriptet får gärna vara skrivet på svenska! - Har en klient (något äldre) som inte är speciellt bra på engelska.

Jag har kikat på http://c2.com/cgi/wiki?AspWiki men får känslan att det måste finnas en med mer funktioner?!

Tacksam för tips!

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#2

Vad är wikiwiki? :q

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#3

@nders skrev:

Vad är wikiwiki? :q

Det är ett slags lexikon med versionshantering som är öppen för alla. Alla kan lägga in information och alla kan uppdatera informationen. Varje nytt tillägg/ändring blir en ny version likt CVS. På så sätt får man en intressant och "levande" informationsstruktur som är rätt cool.

Det finns en hel del Wikis här och var, i Sverige så är nog https://www.susning.nu störst.

Varje intranät på större företag borde ha en Wiki för informationsmaterial tycker jag. Tyvärr har inte mitt företag det, men jag tror att det skulle vara ett ypperligt sätt att dela info internt.

Läs om vad Wiki är här: http://susning.nu/Wiki

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#4

Tack för den informationen, sgtpepper! :)

Mvh

Medlem sedan apr. 20023 inlägg
#5

Mycket bra sida https://www.susning.nu . Tackar för det sgtpepper!

En startpunkt för nerladdning av wikiprogramvara finns här: http://susning.nu/Wiki-programvara för de som är intresserade.

Jag efterlyser dock fortfarande en SVENSK WikiWiki .. så om någon vet mer om'et. Tveka inte att dela med er. ;-)

Mvh

Medlem sedan dec. 200012 464 inlägg
#6

Flyttas från ASP

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#7

Jag tycker detta med WikiWiki verkar synnerligen coolt, och hade startat en egen WikiWiki-webbplats om Susning.nu inte fanns. Nu gör den ju det och det kan vi väl tacka för, för den sajten är till nytta ibland. :)

Medlem sedan mars 20021 889 inlägg
#8

Det lär ju inte vara helt enkel programmering som ligger bakom systemet.

:)

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#9

trexter skrev:

Det lär ju inte vara helt enkel programmering som ligger bakom systemet.

:)

Varför inte? Alla kan redigera och lägga till ny info, och sedan har man ett visst bestämt antal kategorier som inte går att ta bort. Man bygger en admin-del åt sig själv (eventuellt) för att man själv ska kunna lägga till nya kategorier och redigera/radera info. Svårare än så är det väl inte..?

Medlem sedan juli 20013 378 inlägg
#10

Trexter - det är ganska basic att svänga hop en Wiki om man klurar lite först.
Kolla t.ex. lite på koden för de första versionerna av (phpwiki ) så får du se (phpwiki levereras med svenska som ett av alternativspråken f.ö.) - de senaste versionerna av phpwiki har IMHO byggts på en form av "modularityinabsurdumitis" och har därför blivit klart mer komplexa (med bl.a. inpluggbara styrtaggar och moduler) - men grundidén för en wiki är *mycket* enkel och därför, som sagt, är det fullständigt "mänskligt möjligt" att skapa en själv med en rimlig insats ;)

Kör du ASP skall du inte hänga upp dig på koden till OpenWiki heller - den är från början skriven som ett XML/XSLT-experiment och är bland det grötigaste jag varit med om att sätta mig in i (jag *försökte* översätta den till svenska men gav upp pga strukturen).

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#11

Den enda tråden här på webforum, frågan har blivit aktuell för mig, söker en "Wiki" som är skriven i ASP och kan kopplas till en MySql-databas!

Har tittat och även testat http://c2.com/cgi/wiki?AspWiki och den är verkligen förlegad, körs på en access-databas och man skapar tydligen "sidorna"´genom att ladda upp *.wik-filer till mappen... och koden är gammal och vad jag läst på sidan så är den mottaglig för sql-injektioner!

Letade även hos Hotscripts, hittade Liki, LimitedWiki, men skaparens webbplats fungerar ej och kan därför inte ladda ned den.

Behöver tips efter alternativ! Behöver verkligen inte vara något avancerad, den ska bara fyllas upp med information om IT, datasäkerhet osv...

Medlem sedan mars 20023 686 inlägg
#12

Har hittat: http://openwiking.com/

Men den fungerar primärt med Access-databas, men den har stöd för MySQL, men får inte det att fungera.

Några andra förslag?

260 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)