Tyckte att webbhotellet http://www.hostiva.com/ verkade väldigt bra och billigt. Finns det några risker/problem med att servern och företaget ligger i USA?
------------------
"Det blir bara stjärnor när jag skall skriva in lösenordet."
- Återkommande fråga på Spray support
Telefonsupport blir ju lite "jobbigare," men annars är det väl inte större problem/risker än med ett svenskt webbhotel. Det är säkert enklast om du kan sköta betalning mha kort, dock. Jag tycker också hostiva ser billigt ut :)
Virtual Hosting 100 - $2.95 monthly
100 MB disk space
5 GB Data Transfer/month
payable $35.40 annually
Det verlar jekligt bra!... php, cgi support mm.. men dock måste man ha ett registrerat domän namn innan man kan beställa.
Men men det fixar man ju lätt..!
jag vet inte vad dollarn ligger på idag men 500:- om året för 100MB HD, 5GB trafik, PHP-CGI-JSP support, eget IP, oändligt med - subdomäner, ftp account, pop3 email etc... ÄR JU RENA RÅNET !!! tycker jag... men sen vet man ju inte redigt hur stabilt hostiva's webbhotell är.... kanske är avbrott en gång i timmen.
------------------
"Never underestimate the destructive power of a comic sence"
Och vad jag fattade det som så värkar det finnas en Hostiva användare "Batboy" på Hostiva... Och jag tror jag har sett nån Batboy på webforum... kanske är han?!?
Jag har bara varit hos Hostiva ett par veckor. Servern har (vad jag märkt) bara varit nere en gång, och det var bl.a. för att installera ytterligare komponenter (GD t.ex.).
De har precis innan jag flyttade dit bytt till nya servrar samt även fysiskt flyttat till nytt ställe.
Själv har jag letat lite efter en stabil mailhost eftersom jag ogärna hostar mina mailkonton på min egen burk (litar inte riktigt på min egen förmåga att garantera 100% uptime :)), Hostiva verkar ju vara minst lika billiga som ett "mail-only"-abbonemang hos valfri svensk leverantör.
Hur funkar mailen Batboy, är allt frid och fröjd eller har du stött på några problem? Om inte så tror jag nog att jag slår till, det är ju alltid trevligt att få 100MB som bonus :).
------------------ "To iterate is human, to recurse, divine" - L. Peter Deutch
Mailen har fungerat felfritt hitills. POP-konto, alias, forward samt mailinglista kan enkelt konfigureras genom kontrollpanelen. "Catch All", autosvar och webbmail finns även att tillgå.
Det här med "domain hosting" är lite luddigt uttryckt. I deras VH200 kan du bara ha två skilda domäner, dvs de går till två olika mappar.
Du kan däremot har hur många domänpekare som helst, domänpekare är helt enkelt flera olika domäner som pekar på samma ställe (mapp).
Subdomäner kan läggas till hur många som helst från kontrollpanelen.