webForumDet fria alternativet

Sms..

Bredband & telefoni

5 svar · 576 visningar · startad av Batboy

Medlem sedan jan. 20001 006 inlägg
Frågan#1

Är det någon som har pejl på vilken sorts hårdvara/mjukvara som krävs för att starta en egen SMS-tjänst (typ hooya.com osv.)?

Hur fungerar det?

------------------
/joakim
http://batboy.net/
http://nokiatricks.com/

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#2

Hade inte emission skrivit en sms-server?

Det som behövs är väl en server som tar emot meddelanden och skickar vidare dom till en provider (telia, comviq etc) som sedan sänder ut sms-meddelandet.

Jag antar att den stora biten består i att fixa något slags volymabonemang för att skicka SMS hos någon av ovanstående.

------------------
per@svanstrom.nu
www.svanstrom.nu

Medlem sedan jan. 20002 453 inlägg
#3

Jag tycker också att det skulle vara intressant att veta hur man startar en egen sms-tjänst.

------------------
//
<title>Hazze</title

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#4

Bara för att klara ut en detalj. Har man inte specialavtal med en mobiltele-operatör så är det enda sättet att ringa upp någon UCP-meddelandeserver, och det kostar pengar. Så jag tror inte att jag skulle rekommendera någon att skapa en publik SMS-tjänst, utan att först ha gjort en deal med t.ex. Telia. Det lär också kosta pengar.

[Redigerat av emission den 28 maj 2000]

Medlem sedan jan. 20001 006 inlägg
#5

Men låt säga att man har oändligt med $$$, eller att man tog betalt för tjänsten. Vad behövs det för hård/mjukvara? Kanske finns det någon websida som behandlar ämnet..?

En annan fråga, hur fungerar s.k. "SMS-Query"? D.v.s. man skickar ett vanligt SMS innehållandes ett ord till ett speciellt nummer och får ett automatiskt svar tillbaka. T.ex. som detta.

------------------
/joakim
http://batboy.net/
http://nokiatricks.com/

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#6

Med uppringd förbindelse behövs bara en vanlig PC med modem. Vid hyrd förbindelse går meddelandena över Internet till teleoperatörens server.

Query-grejen är en sak endast teleoperatören kan skapa, om du inte har en telefon som kan ta emot SMS och trigga diverse händelser. En Nokia CardPhone kanske kan göra det.

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)