Jag vet inte hur Google indexerar sidor, men jag antar att det är baserat på URL:en. Så om du byter domän borde det inte vara några problem alls, bortsett från att Google kanske har kvar dina gamla och inte tillgängliga sidor, några som borde försvinna efter ett tag.
DVS: Kan det påverka en sida negativt om man har haft en annan sida där tidigare, under en annan domän?
Svar nej, finns inget sätt för sökmotorerna att veta vad som funnits där tidigare, på en annan domän. Vore dessutom meningslöst av dem att göra så eftersom många webbplatser kan hostas parallellt på samma server.
Jag sitter i precis den situationen att jag har två siter med två domäner (en .nu och en .se) som ska kopplas till samma konto. Hur jag än gör beter de sig inte på samma sätt.
En första grej är ju så klart att båda domänerna ska stå kvar i adressfältet. Jag vill också att den extra domänen ska fungera som den vanliga första domänen gör, dvs om jag skriver tex https://www.sigvardsson.nu/ommig så ska jag komma till sidan om mig. Likaså om jag skriver https://www.sigvardsson.nu/2008/08/08/hej.php ska det också funka. Det funkar fint på min vanliga domän men den som pekas in på Binero-kontot funkar inte så.
Har du ett BSD-konto eller Windowskonto hos binerno?
Har du ett BSD-konto kan du låta hela domänen peka mot samma katalog genom att:
1. Ta bort public_html katalogen på den ena domänen
2. Logga in med ssh och skapa en symbolisk länk med namn public_html som pekar mot den andra domänens public_html mapp...
Allt som fungerar på den ena domänen kommer då fungera på den andra. Dock bör du ju se upp med att i kod skriva ut hela domänen i länkar med mera så användaren inte hoppar över till .nu domänen eller .se domänen beroende på vilken domän du nu väljer att spegla.
En första grej är ju så klart att båda domänerna ska stå kvar i adressfältet. Jag vill också att den extra domänen ska fungera som den vanliga första domänen gör, dvs om jag skriver tex https://www.sigvardsson.nu/ommig så ska jag komma till sidan om mig.
Det där låter mer som att du försöker ha två domäner till samma webbplats, n'est-ce pas? Det är en annan sak än vad OP frågade om. För att lösa det rekommenderas att du använder 301-redirects (dvs att du vidarebefordrar alla som kommer till sigvardsson.nu/ommig till sigvardsson.com/ommig om du vill att com-domänen ska vara den primära).