webForumDet fria alternativet

Hur pålitlig är Google Maps egentligen?

Webbutveckling

30 svar · 2 461 visningar · startad av snowcat · sida 2 av 2

Frågan, av snowcat

Jag har använt google maps till alla mina europeiska slott som jag skrivit/skriver om.. och så kollade jag för skoj skull in Visby och zoomade in och började läsa gatunamnen - och inte EN ENDA GATA har rätt namn!!! :o Hur skall man kunna veta att det är rätt gatnamn på alla andra platser som man inte varit på och inte känner till - och som man har länkat kartor till, det kanske är helt fel ju!

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan feb. 2007220 inlägg
#21

Tack!
det måste väl ändå ses som en av de större nyheterna på ön, annars gäller det bortsprungna får och liknande §jr
hehe

Medlem sedan aug. 20051 506 inlägg
#22

Verkar som dom fått till stockholmsområdet rätt i alla fall.
Jag använder Google maps flera ggr i veckan för att hitta rätt i stan.
Har alltid stämt hittills i alla fall.

Ska nog ändå för säkerhets skull gå över till Eniro :OO

Hitta.se har dock för små utsnitt för min smak, vill se gatan jag söker i ett större sammanhang.

Medlem sedan feb. 2007220 inlägg
#23

Så här skriver gotlands tidningar:

"Orsaken till alla namnbyten är än så länge oklar. På googles Sverigekontor i Stockholm vet de inte varför det ser ut som det gör. Men de säger att det inte är google själva som ansvarar för kartfunktionen utan en tredje oberoende part.

Google vill självklart inte att deras namn ska kopplas samman med felaktiga kartor och har nu kontakat serviceavdelningen för att rätta till felaktigheterna. "

Medlem sedan juni 200032 967 inlägg
#24

Härligt! :)

Medlem sedan jan. 2003236 inlägg
#25

De har byggt bro till Marstrandsön...

http://www.marstrand.nu/googles-bro/

Medlem sedan juni 20014 421 inlägg
#26

snowcat skrev:

Tack!
det måste väl ändå ses som en av de större nyheterna på ön, annars gäller det bortsprungna får och liknande §jr
hehe

Lamm om jag får be! x(

Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#27

I UK håller tydligen Googlebilar med kameror på taket att fotografera varenda gata, men dom lär tydligen göra personers ansikten suddiga, samt så disskuteras det om dom ska gör bilplåtarna suddiga för att skydda den personliga integriteten. Antagligen lär väl detta utvidgas till fler länder.
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2008/07/10/article-1031861-01E977AF00000578-213_468x352_popup.jpg

Big Brother: The Google cars that will photograph EVERY front door in Britain.

Plans by Google to photograph millions of British homes and publish them online have been condemned as a 'gross invasion of privacy'.

The internet giant's StreetView website will allow anyone in the world to type in a UK address or postcode and instantly see a 360-degree picture of the street.

It will include close-ups of buildings, cars and people. Critics say the site is a 'burglar's charter' that makes it easy for criminals to check out potential victims.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1031861/Big-Brother-The-Google-cars-photograph-EVERY-door-Britain.html

Medlem sedan feb. 2007220 inlägg
Medlem sedan feb. 20072 750 inlägg
#29

Ja just det, Google Street View, tubenfilmen är ju cool, där man kan promenera i 3D. http://maps.google.com/help/maps/streetview/

Medlem sedan apr. 200312 679 inlägg
#30

Flyttas från Övriga frågor.

Medlem sedan feb. 2007220 inlägg
#31

Dom har inte ändrat namnen i Visby ÄNNU! Jösses vilken tid det skulle ta då

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
136 ms — ändringar (db)