webForumDet fria alternativet

Webbshop med HELT egen design?

Webbutveckling

4 svar · 607 visningar · startad av bennytall

Medlem sedan okt. 200254 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag har inte mycket erfarenhet av olika e-butiker och webb-shoppar.
Därav min fråga.

Finns det någon webbshop-lösning där man kan utveckla designen och utseendet helt själv i form av egen html/xhtml/css?
Eller måste man ta fula omvägar, såsom att läsa in sidan och plocka ut infon för att sedan publicera den som man vill ha den?

Anledningen till min fråga är att jag funderar på att starta en webb-butik, men vill ha det exakta utseendet som jag själv väljer, inte någon mall eller liknande.

M v h
Benny

Medlem sedan aug. 2004903 inlägg
#2

oscommerce är ganska lätt när det gäller omdesign

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#3

Frågan är lite svår att svara på.
Alla shoppingcarts består ju av kod och kod du kan ju modifiera precis hur mycket du vill, beroende på din egen kompetens och i mån av tid.

oscommerce (som Tulork nämner) går att fixa till någorlunda, men kanske dess "efterträdare" zencart är ännu bättre. Sen handlar det ju om vilken typ av varor du säljer eftersom många carts helt enkelt inte kan hantera en del typer. Så även om du hittar en cart som du kan göra om, så ska den ju kunna sälja grejerna också.

Du får väl ladda ner: http://www.opensourcecms.com/ olika och testa dig fram.

Medlem sedan okt. 200254 inlägg
#4

Butikerna som säljs som tjänst då?

Tack för svaren.

De som säljs som tjänst på webben, t ex e-butik, någon som vet någon motsvarande där designen är möjlig att bestämma i stort sett totalt?
Jag tänkte nog mest på denna typen av butik där man slipper ladda ned butiken och hosta den själv.

M v h
Benny

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#5

Tulork skrev:

oscommerce är ganska lätt när det gäller omdesign

Titta på oscmax det är en vidareutveckling av oscommerce, eller Zencart som Danne V föreslår. oscommerce i all ära men de andra två är bättre.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)