Jag skall dra igång ett företag och är i behov utav en hemsida. Undrar nu ifall någon har använt sig utav färdiga templates? Hur anpassningsbara dessa är? Är det en bra lösning på problemet, eller skall man satsa på att en webbyrå meckar ihop efter mina önskemål?
Det hänger lite på hur seriös du vill verka. Att du skulle hitta ett template som verkligen passar ditt företag känns ganska omöjligt. Samtidigt kan du anlita en byrå som har noll koll på vad dem gör.
Vad är egentligen målet med sidan? Vill du locka köpare genom den eller vill du bara att folk ska kunna kolla upp öppettider?
Allt bygger på en bra community tjänst. En betalningstjänst, faktura,kreditkort, alt. sms betalning. Fler tjänster som skall ingå, söktjänst (mot medlemsprofil/innehåll på sidan) Forum (om inte detta medföljer community) Annonslösning. Dessa tjänster är viktigast, sedan kanske det finns alternativa lösningar som fungerar näst intill likvärdigt och som är kostnadsbesparande?
Inte så otroligt, eftersom de som frekventerar detta forum oftast vill skapa egen design. Jag har bara träffat en person som utnyttjat en färdig template och det var mycket jobb att få det att fungera. Jag tror dock att det varierar väldigt mycket, beroende på vem som skapat mallen.