webForumDet fria alternativet

fastNet i Delphi 7

3 svar · 260 visningar · startad av urban_hahne

urban_hahneMedlem sedan maj 2003153 inlägg
#1

Jag har gått från Delphi 6 till Delphi 7 och kan nu inte jobba med program som jag gjorde i ver 6 som innehöll componenter från fastNet som ju saknas i ver 7. Går det att "flytta över" ver 6 fastNet-componenter till ver 7. Hur gör man i så fall. Eller kan man ladda ner dom från nätet som freeware?

urban_hahneMedlem sedan maj 2003153 inlägg
#2

Efter lite "forskning" har jag hittat de compilerade filerna NMFHttp.dcu med flera. Men källkoderna till filerna saknas. Jag har för mig att man kan installera enbart dom kompilerade DCU-filerna utan att behöva PAS-filerna. När jag försöker så får jag felmeddelandet att pas-filen saknas. Någon som kan hjälpa mig?

HardrockerMedlem sedan nov. 2003310 inlägg
#3

Har du testat att skapa ett nytt Package och lägga till dcu:erna i det och installera Packagen?

Kolla även om du har kvar bibleoteket (*.bpl). Jag vet inte om det är samma format på bpl filerna i Delphi 6 och Delphi 7.

/Ante S

LaspMedlem sedan juli 200012 980 inlägg
#4

Om du gör build all kan du inte få det att fungera då?
Du bör kunna komma runt.
Jag har idag beställt Delphi8 Architect. Sista dagen för kanonpris.
Maila mig om ni vill ha mer info.

139 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.16f3d68c
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)