Hej,
Går det via en batchfil eller på något annat sätt skicka ett kommando till ett program varje gång det startas?
Alltså "ALT+>" vill jag skicka till ett program varje gång jag startar det. Några förslag?
6 svar · 384 visningar · startad av Foppah
Hej,
Går det via en batchfil eller på något annat sätt skicka ett kommando till ett program varje gång det startas?
Alltså "ALT+>" vill jag skicka till ett program varje gång jag startar det. Några förslag?
Du menar, efter att programmet har startat? Eller när det startas?
Efter att programmet har startat.
Ja, isåfall vet jag faktiskt inte.
När det startas då? Jag kan testa och se om det går.
Tveksamt. Det jag syftade på var att ge programmet uppstartsparametrar via kommandoraden. Såvida inte programfilen själv har parametrar som är till för stöd för att exekvera vissa funktioner efter uppstart, så tror jag inte det går på det sättet.
Men jag vet som sagt inte säkert. Det måste ju finnas sätt att programmatiskt ta fram en handle till processen och sen trycka in olika events, men jag är högst tveksam till att det går med batchscript. Man får nog ge sig på ett riktigt språk om man ska ge sig på sådana tilltag.
/red. Men för att vända på steken; vad exakt vill du åstakomma?
Det är ju lösbart med AppActivate och SendKeys i VBScript, fast det är inte vidare jättestabil lösning med tanke på att den sänder kommandona även om applikationen byter fokus.