fattar noll av programmet?? asså hur konfigurer jag sql servern och behöver man inte ms acess längre??
MS SQL Server 2000
12 svar · 331 visningar · startad av jboy_87
jag använder windows xp går det och använda ms sql server?
SQL server är en databashanterare som helt klart ersätter Access.
Access kan du fortfarande använda om du vill ha ett känt gränssnitt mot tabeller och data. SQL server är själva motorn.
Om du kör Xp ändrar inget.
asså nu har jag installerat sql server vad ska jag göra nu??
det står att man ska connect bla bla bla?? fattar noll
jag använder mig utav access nu hur byter jag ut det till ms sql server 2000?
först kör du Utvidgningsguiden för att flytta befintlig access databas till Servern.
Sen måste du skapa en DNS eller är det kanske tvärtom
Sedan skapar du Projekt via access då kör du mot data som ligger i servern. Du får läsa på lite. Prova Hjälpen om du fastnar.
konventerar man mdb filerna eller?
finns det ingen sida som man kan läsa om sql server?
För att konvertera mdb filerna så väljer du att importer data och sen anger du vilken fil du vill ha som källa.
ska man skapa en profil först eller?
vad gör manager och vad menas med att configurera SQL med IIS kan nån förklara hur programmet funkar har den på engelska???
Jag tror du behöver använda google lite.
Microsoft SQL Server 2000 är lite för dyr att införskaffa om man inte har en aning om hur det fungerar, eller vad man ska ha det till.
Börja med MSDE2000 som motor om du vuxit ur Access, den är gratis hos Microsoft om jag inte minns fel. Den är en begränsad version av SQL Server 2k.
MS SQL Server 2000 kostar 50k, det är en hel del.