webForumDet fria alternativet

Problem vid sortering efter "now"

1 svar · 229 visningar · startad av Yepp

YeppMedlem sedan juni 2000106 inlägg
#1

Hejsan!

Använder mig av en Accessdatabas (*.mdb) för att publicera nyheter (nyheterna publiceras via formulär).

På nyhetssidan presenteras de fem senaste nyheterna - använder följande SQL-sats:

"SELECT TOP 5 * FROM nyheter ORDER BY now DESC"

Allting verkade fungera utmärkt, tills antalet nyheter översteg - låt oss säg - ca 25 st. Då plötsligt ballade sorteringen ut, och nu presenteras inte nyheterna i rätt ordning.

Om Ni vill har mer info om hur ordnigen ser ut nu kan ni få det ...

Har ingen som helst aning om varför detta sker ...
Vilket är det vanligaste sättet att sortera nyheter (bör tilläggas att vi presenterar mycket nyheter, varje dag). Alla andra sorteringar (där man själv söker efter datum, vecka osv) funkar utmärkt.

Om jag tar väck ett antal poster så fungerar sorteringen igen, men när de blir för många igen så lackar det ur igen ...

Bör jag ändra någon inställning för databasen i Access ??

Vore väldigt tacksam ifall någon kunde lösa detta, för mig, stora problem.

MVH
Ola - www.YEPP.nu

BireMedlem sedan dec. 19996 030 inlägg
#2

Jag har tänkt på detta problem sen i går och inte kommit på något som du bör ändra i Access, tyvärr...

Däremot så tror jag att det är någon form av programmeringsfel som spökar och jag tar mig friheten att flytta detta till ASPforumet då jag misstänker att det är just ASP som du använder. http://cgi.webforum.nu/wf/Forum11/HTML/001829.html

Vide flyttar den till rätt forum om detta blir fel ;)

[Redigerat av Bire den 08 nov 2000]

Genererad på 358 ms · cache AV · v20260730165559-full.f96bc7eb