Har gjort en medelstor sidan för ett medelstort företag. Frågan är nu hur stor kapasitet klarar access?
Om vi säger at sidan har ca 1000 besökare om dagen den första veckan räcker det då med access. All data ligger i databasen och styrs från en sidan som heter page.asp och där efter ställs en fråga typ ?page=326
Eller är jag inte tillräckligt specifik för att kunna få ett bra svar?
------------------
fencing for you?
http://www.fencing4u.nu/
BireMedlem sedan dec. 199919 074 inlägg Jag tror att du kommer att få problem med Access... Det sägs att Access bara klarar typ 3-7 besökare samtidigt och om du räknar med 1000 besökare per dag så är det ganska sannolikt att det blir 10 besökare samtidigt.
------------------
<A HREF="http://www.lifestyleshop.nu/bire" TARGET=_blank>BIRE The Hemsida</A> - En mental frizon utan onödiga undersidor
aMedlem sedan maj 2000755 inlägg Access klarar 64 samtidiga anslutningar, teoretiskt vill säga...
Om det nu enbart hänger på anslutningarna så kan du ju göra en s.k connection-pooling.
Men i fallet Access så är det ju ingen databas som är tänkt att fungera under lite tyngre förhållanden, den är mer avsedd som en desktop-db för personligt bruk. Access klarar inte av alls samma belastning som riktiga databasservrar (MS SQL-Server, Oracle, IBM DB2 etc).
Du kan ju bygga sajten med Access som databas och sedan när du driftar den flytta över till en SQL-Server som är bra mycket mer kompetent.
------------------
° 4711 - the number of the geek °