webForumDet fria alternativet

NoSQL frågor?

4 svar · 1 204 visningar · startad av Gimbo

GimboMedlem sedan dec. 20001 626 inlägg
#1

Hej,

Har utvecklat en iphone app där vi ställer frågor till databasen varje sekund för att få spelet att kännas i realtid, just nu använder jag mig utav en mySQL databas och php som kod, hör är det väldigt enklet att komma åt och skriva till databasen via vanliga sql querys, select, update, insert etc.

Men efter lite forskning så verkar det som att det är NoSQL man bör köra med för att klara volymer av skrivningar vi snackar om ca 100k request till DBn per sekund, och mina frågor är:

1. NoSQL är det en databas motor som man skall installera på servern eller kör man med mySQL?

2. Hur ser det ut med querys till NoSQL? Kan jag bara ändra mina befintliga querys till NoSQL querys om så hur ser koden då ut i php?

Är det en lång upplärningstid att lära sig NoSQL? Eller är det bara att konvertera de befintliga querysarna till NoSQL eller måste man även göra andra kodändringar?

Skulle vara otroligt tacksam för svar gällande ovan.

civilpolisenMedlem sedan dec. 2009872 inlägg
#2

1. Du kan ju garanterat inte köra med mySQL!
2. Probably not...
3. Förmodligen inte, med de rätta förkunskaperna...

***
Jag är novis på området, men man har ju läst en del om NoSQL i till exempel Computer Sweden.

Jag gjorde tre sökningar, "nosql, manual", "nosql, forum" samt "nosql, code example".
Där finns massor, särskilt den sista sökningen. Kolla dessa, var lite kreativ, kolla andra sökningar.

onkelborgMedlem sedan juli 2003555 inlägg
#3

NoSQL är ett begrepp, det är ingen programvara. Det är ett sätt att bygga databaser på, kan man säga.

NickemannenMedlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#4

En viktig fråga du behöver ställa dig är måste databasen anropas hela tiden?
Du kanske kan bygga en applikationsserver som har det mesta cachat och som inte behöver hämta från databasen hela tiden utan har det mesta i minnet.
Den kanske bara ska spara ner lite då och då för att inget skall försvinna om applikationsservern dör.

Exempel på en NoSql databas är RavenDb, MongoDb

NoSql betyder att man inte använder sig av T-Sql språket samt att datan inte lagras relationsrelaterat.
Oftast är NoSql databaserna dokumentbaserade. Dvs du sparar allt som tillhör ett objekt på samma ställe.
Ta t.ex. en faktura i en relationsdatabas hade man lagrat fakturainformationen i en tabell och raderna i en annan.
I dessa fallen lagras all data som tillhör fakturan på ett och samma ställe.

aasahMedlem sedan mars 20034 471 inlägg
#5

På ren slump ramlade jag över denna artikel om MongoDB idag, vilken länkar vidare till en del olika projekt. Se om du har någon glädje av den: http://www.simple-talk.com/dotnet/.net-framework/mongodb-basics-for-.net-by-example/?utm_source=simpletalk&utm_medium=email-main&utm_content=mongodb-20120416&utm_campaign=.NET

135 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.3ab8d573
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)