webForumDet fria alternativet

update

5 svar · 334 visningar · startad av Biasse

BiasseMedlem sedan aug. 2003480 inlägg
#1

Är det fel att göra på det här viset?

Connect.Execute "UPDATE new_post_last SET(ref_topic_id,ref_user_id,ref_kat,ref_id) VALUES('"& lng_objRs_post_id &"','"& userID &"','"& lng_objRs_category_id &"','"& lng_objRs_post_id &"')"
Peter SMedlem sedan dec. 20025 483 inlägg
#2

Ja. Du får göra på ett av två sätt. Vill du lägga till en helt ny rad i tabellen använder du INSERT INTO:

insert into
  mytable
(
  col1,
  col2
)
values
(
  value1,
  value2
)

Vill du uppdatera en befintlig rad i tabellen använder du UPDATE:

update
  mytable
set
  col1 = value1,
  col2 = value2
where
  id = n
BiasseMedlem sedan aug. 2003480 inlägg
#3

Nu är jag inte säker på hur det funkar riktigt men klarar update av att skapa en post och sen låta den updatera den? Skulle jag använda insert blir det mycket i databasen tillslut

Kör så här just nu

Connect.Execute "INSERT INTO new_post_last(ref_topic_id,ref_user_id,ref_kat,ref_id) VALUES('"& lng_objRs_post_id &"','"& userID &"','"& lng_objRs_category_id &"','"& lng_objRs_post_id &"')"

Men i och med att detta är en topic i ett forum det gäller blir listan lång om många tittar in ;)

@ndersMedlem sedan juni 200032 969 inlägg
#4

Du använder insert för att skapa en post, och update för att uppdatera en befintlig post. Update och insert har olika syntax, enligt Peters inlägg ovan.

rhdfMedlem sedan okt. 2007446 inlägg
#5

INSERT skapar en post
UPDATE uppdaterar en post
Svårare är det inte ;)
Eftersom du inte säger vad det är du vill göra riktigt så är det svårt att ge dig ett bra svar.

BiasseMedlem sedan aug. 2003480 inlägg
#6

När man klickar på visa inlägg har jag lagt in detta i som körs i koden varje gång.

'''''Markerar post läst'''''

Connect.Execute "INSERT INTO new_post_last(ref_topic_id,ref_user_id,ref_kat,ref_id) VALUES('"& lng_objRs_post_id &"','"& userID &"','"& lng_objRs_category_id &"','"& lng_objRs_post_id &"')"

Men det skapar en ny rad för varje gång nån kikar på inlägget. Tanken var att det skulle uppdatera varje medlems rad åtminstånde eftersom det är onödigt med samma info på flera ställen.

Jag förstår nu att man inte kan skapa med update.

130 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.b943c234
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)