Hej!
Jag har skrivit in en kod och sparat filen. Vilket är det lättaste sättet att köra programmet (ungefär som Visual Basics Run).
Vad innebär:
Compile minfil.cpp
Build minfil.cpp
Sedan har jag hört talas om att man kan trycka CTRL+F5.
Skulle ni vilja förklara hur man lättast kör programmet för att testa så att det fungerar?
Tack på förhand!
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg > Jag har skrivit in en kod och sparat filen. Vilket är det lättaste
> sättet att köra programmet
Vilket program använder du?
> Vad innebär:
> Compile minfil.cpp
Compile = kompilera. Koden du har skrivit görs om till kod som datorn förstår (maskinkod/assembler).
> Build minfil.cpp
Build = kompilerar och länkar.
Länkar = sätter ihop din kompilerade kod med koden för de färdiga funktioner du använt dig av, så att det blir en färdig .exe-fil som datorn kan köra.
Hej Thomas! Så klumpigt av mig att glömma programmets namn. Jag använder Visual C++.
Okej. Då är det Compile jag skall göra? Men vad gör CTRL+F5?
tydalMedlem sedan juni 20034 013 inlägg Compile först, link sen (dvs "Build" som gör dessa två steg) och därefter kan du köra (execute).
I Visual C++ så trycker du F7 för "Build" och när det är klart och inte resulterade i några fel eller varningar kan du trycka Ctrl+F5 för att köra programmet.
Visual C++ brukar dock känna av om du har gjort några ändringar i programmet, så om du trycker Ctrl+F5 för att köra frågar VC++ om du vill göra en "Build" först (så dina ändringar kommer med i programmet).
Tack för svaret Tydal! :)
Hänger sig!
Hej igen!
Detta har inträffat några gånger - att jag först kompilerar den, sedan tar CTRL+F5, men ingenting händer.
Då jag försöker stänga programmet så står det "You cannot close the workspace while a build is in a progress. Select the Stop Build command before closing the workspace.". Den vill alltså inte stängas, utan jag måste gå in i Aktivitetshanteraren och stänga den.
Jag har Windows XP.
Samma fel står beskrivet på http://groups.google.com/groups?hl=sv&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF-8&threadm=016601c2d9f1%241a3a0170%24a501280a%40phx.gbl&rnum=2&prev=/groups%3Fq%3DYou%2Bcannot%2Bclose%2Bthe%2Bworkspace%2Bwhile%2Ba%2Bbuild%2Bis%2Bin%2Ba%2Bprogress.%2BSelect%2Bthe%2BStop%2BBuild%2Bcommand%2Bbefore%2Bclosing%2Bthe%2Bworkspace%26ie%3DUTF-8%26oe%3DUTF-8%26hl%3Dsv , men där står inget svar.
Vet ni hur man åtgärdar felet?
Tack på förhand!
Hej igen.
Jag har kommit fram till att boven i dramat är rundll32.exe. Då rundll32.exe är igång hänger sig "Visual C++". Vad kan man göra åt saken? rundll32.exe är ju en viktig fil?