kom på en till sak. nån som vet hur man gör för att få mouseover på bilder i borland c++ builder 3? alltså så att när man klickar på bilden så ändras den och när man "släpper" klicket så ändras den tillbaka.
------------------
Naturligtvis var det många som upptäckte Amerika innan Columbus. Men de lyckades alltid tysta ner det hela. - Oscar Wilde
www.spelbasen.net
visslaren a.k.a. noijja
UlfTMedlem sedan maj 20018 027 inlägg Har visserligen inte C++-builder, men förmodligen heter det event du är ute efter "MouseDown". Det kan vara så att det finns med i en eventlista i "Properties" för det objekt som du vill ha bilder i. Då kan du antagligen via eventlistan skapa en metod som tar hand om just detta event. Du kanske behöver ta hand om även ett "MouseUp"-event för att ändra tillbaka bilden.