Jag känner till både att Svedala är en ort samt att det är en omskrivning för Sverige.
Jag kommer från västra småland.
7 svar · 438 visningar · startad av dectgap
Jag hoppas att jag, trots äventyr på http://www.kulturbolaget.se , kan skriva klart.
"Svedala" är för mig en en s.k. sov-ort utanför Malmö (i närheten av Klågerup och Bara) som endast anordnar "Svedala-rocken" som möjligtvis kan vara av intresse, även om jag aldrig har besökt festivalen.
När jag för några år sedan blev intresserad av Stefan Sundström hörde jag att han i låten "Ronald McDonald" sjunger
Industrin gick på högvarv och Palme dog
Galne Gunnar tog över Svedala
Mig hade han att spotta på
Så då fick han fan betala
http://hem.passagen.se/dskog/ackord/lautar/reklam/ronald.html
Eftersom Stefan i de andra verserna talar om landet Sverige på den tredje sista raden ("Sverige", "Schweden", "Sweden", "Svithoid", "Svea rike") förstod jag också att "Svedala" var en synonym för "Sverige", men det var något nytt för mig.
Därför undrar jag hur många som vet att "Svedala" är en ort i södra Sverige (och i så fall var kommer ni ifrån) och hur många som känner till "Svedala" som ett namn på "Sverige" (och även då vore det intressant att veta varifrån ni kommer)).
Jag känner till både att Svedala är en ort samt att det är en omskrivning för Sverige.
Jag kommer från västra småland.
Kände till det som ett samhälle och inte som vårt land, kommer ifrån Trelleborg.
Malmöpåg som hade koll på båda, ifs så viste jag om orten Svedala långt innan synonymen till Sverige..
Jag känner till både att Svedala är en ort samt att det är en omskrivning för Sverige.
...och jag kommer från Dalsland.
Jag är stockholmare och känner till både ort och land.
Även här i Göteborg känner vi till båda.
Stockholmare, känner till orten Svedala och ställer mig därför frågande till att "Svedala" verkligen ska vara en omskrivning för hela riket, just av respekt för orten.