webForumDet fria alternativet

Hantlar ?

Träning & hälsa

6 svar · 290 visningar · startad av Pellefant

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
Frågan#1

Hej! :)

Om man har normala helt otränade armar men vill ha lite muskler mha hantlar, är då ett par som väger 1,5 kg/st lagom att börja med?

Såg ett par på Intersport som hade just den vikten, de var väldigt sköna att hålla i.

Är det lagom att göra typ 100 armhävningar(heter det så?) per arm/dag?

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#2

100 armhävningar (korrekt heter det armböjning) är nog lite att ta i. Börja med kanske 20-30 och öka efter hand. Gör gärna situps och lite sådana övningar så att du inte bara tränar armarna.

Om hantarlarna hade jag nog börjat med 3kg iaf. Jag kör med 15kg (iofs träning på elitnivå och har tränat i 10 år.) Men ta 3kg iaf och så kör lite mindre istället. När du väl börjar få muskler kommer 1.5kg vara nada. :)

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#3

15 kg???? aha, elitnivå.... :)

Okey, ska testa 3 kilos imorgon då i affären. Tyckte att det kanske gick väl lätt med 1,5 kg.....får nog bli 2 eller 3 kg.

100 på en dag är väl inte så mycket, om man tex gör 50 på morgonen och 50 på kvällen ? Eller dela det i tre pass, 33 ggr/st

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#4

Öh? Klarar du 50 armhävningar i sträck, men ska använda hantlar på 1,5 kilo? :q :q :q

Jag förstår ingenting. :)

Armhävningar ger mycket armmuskler det med, så köp ännu tyngre än 3 kilo är mitt råd... Minst 5-7 kilo, åtminstone. Hur många hantelcurls hade du tänkt göra i sträck? 50? 10-15 är lagom annars, per set, och kanske köra en 6 set, t.ex.

Medlem sedan mars 2003970 inlägg
#5

Jag kan väl säga så här, 3kiloshantlar använde jag vid 8års åldern ;) och jag är/var inte speciellt stark.
Testa som SPiN sägter, 5-7 kilo eller bara armhävningar.
Funkar finfint med naturliga metoder :birp

Medlem sedan maj 20023 372 inlägg
#6

okey, ska testa lite olika :) Tack för tipsen.

Medlem sedan feb. 20013 023 inlägg
#7

Köp hantlar med lösa vikter. Jag kör fem olika övningar med hantlar, vete faen vad övningarna heter, men vikten varierar jag mellan 6 och 12 kilo beroende på övning. I alla övningar klarar jag då mellan 10 och 20 reps. Det är bra att träna flera olika övningar, det minskar bl a skaderisken. Sedan gäller det att utföra övningarna rätt. Grundtipset är att utförda långsamma och kontrollerade rörelser, inte att toksvinga alltför tunga hantlar upp och ner så fort man kan, då blir träningen sämre och skaderisken ökar.

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)