webForumDet fria alternativet

Brasilien-Ecuador

Sport

1 svar · 379 visningar · startad av Kim

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
Frågan#1

Aftonbladet skrev:

På plats på Råsunda fanns Bo Sundström från Svenska Fotbollsförbundet som ansvarade för säkerheten.
- Jag har inte sett några springa in på planen. Men givetvis har vi misslyckats med säkerheten om en privatperson tar sig in på planen.

WTF?!? Satt herr Sundström i Råsundas källare och studerade elmätarna under matchen, eller hur i hela Helsingborg lyckades människan undvika att se att minst sex personer förmådde ta sig in på planen?

Det här är rent ut sagt pinsamt för Svenska fotbollsförbundet. Jag skäms över vår säkerhet! Hur kan vi tro att vi ska få fler stora evenemang, när det är lättare att krama hela brasilianska landslaget - inklusive förbundskapten Dunga, än att knalla in på valfri ICA-butik och köpa en påse lösviktsgodis? Det var väl ändå kul så länge det varade. Det känns nästan som att detta blev en engångsföretéelse, för inte planerar väl Kentaro Group in fler landskamper på detta råtthål?

Medlem sedan juni 20006 031 inlägg
#2

Kan bara hålla med om att säkerheten var usel.
Långt avstånd mellan säkerhetspersonalen, och dessutom kollade dom mer på matchen än publiken. (n)

268 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
127 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)