webForumDet fria alternativet

LUF:s nya förbundsordförande

Politik & samhälle

0 svar · 304 visningar · startad av Fairytale

Medlem sedan nov. 200696 inlägg
Frågan#1

Frida Johansson Metso valdes idag till förbundsordförande för Liberala Ungdomsförbundet (LUF). Den främsta punkten på hennes dagordning uppges vara, både på den egna webbplatsen och i nyhetsmedier, att försvara de svaga och vara ett samvete till den nya alliansregeringen vad gäller personer med funktionshinder, psykiskt sjuka och flyktingar.

Har Liberala Ungdomsförbundet (LUF) nu tagit en sväng tillbaka mot socialliberalismen, eller är Metso ännu en som ändå kommer att fortsätta den allt mer högerorienterade inställning som sprider sig inom ungdomsförbundet?

En annan intressant frågeställning är om Frida Johansson Metso och Liberala Ungdomsförbundet fortsättningsvis kommer att acceptera de försämringar som den nya alliansregeringen genomdriver. Kommer de vara en blåslampa i arslet när vi ser allt fler reformer som direkt är till nackdel för de allra svagaste?

Öppnar för en liten debatt i ämnet, medan jag svarar på annat. ;-)

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)