Tjenare, jo jag undrar följande:
Jag ska starta en webbsajt senare i höst, och jag har tänkt att sälja t-shirtar med sajtens logga på, jag har kontaktat ett tryckeri som ska trycka upp dom åt mig, men hur ska jag ta betalt och hur ska jag skicka iväg dom till mottagaren?
Ekström: Vad kostar det med postförskott för mottagaren då?
Quid: Okej, förskottsbetalning via postgiro kan funka, men hur ska jag skicka ut alla t-shirtar då?
Hur många har du i order?
Låter som om du börjar i lite fel ände!!!
Om det rör sog om många tar du kontakt med Posten och ser hur dom vill lösa det på bästa sätt. Kanske finns det någon Budbilsvariant.
Nej, 38 kr är enbart för postförskottet, och om du går till posten och skicka så så blir ju portot dyrare eftersom då vägs din försändelse och du får betala efter det.
Men om du köper en jiffypåse, kostar väl ca. 10-25 kr beroende på storlek, smackar på 10 kr porto och lägger på brevlådan så är det ju inga problem.
Det blir nog det billigaste så länge du inte kan få någon deal med posten.
Köp inte förpackningsmaterial på bokhandeln.
Kolla till exempel på https://www.boxon.se när det gäller emballage.
När det gäller postförskott kan du kolla med Danzas (fd ASG) http://www.se.danzas.com/
De är vanligtvis prisvärda om man sluter transportavtal med dem.
Tack för svaren, jag ska nog köra "jiffypåse" och förskottsbetalning via postgiro... t-shirtarna ska kosta 60:- styck, vilket ger en minimal vinst, men med porto + "Jiffypåse" tar jag nog 80-100 kr/t-shirt...låter det dyrt?