Jag har läst lite på andra forum nu och får det till att det ska vara som nedan (inte säker på om det är rätt):
Pris inkl. moms: 19,90kr
Moms: 2,388 avrundas till 2,39kr
Således blir Priset exkl. moms: 19,90-2,39 = 17,51kr
14 svar · 3 286 visningar · startad av erciz
Om en vara kostar 19:90kr inkl. moms och det är 12% moms på den. Vad blir då momsen? Avrundar man den till kronor, två decimaler eller hur gör man?
Pris inkl. moms: 19,90
Pris exkl. moms: 19,90 - (19,90*0.12) = 17,512
Jag har läst lite på andra forum nu och får det till att det ska vara som nedan (inte säker på om det är rätt):
Pris inkl. moms: 19,90kr
Moms: 2,388 avrundas till 2,39kr
Således blir Priset exkl. moms: 19,90-2,39 = 17,51kr
1. På fakturor etc än det brukligt att använda 2 decimaler för specifikation och sedan ev avrunda till helt krontal på det slutliga fakturabeloppet
I din uträkning gör du ett fel. Moms läggs PÅ priset exklusive moms
För att använda *0,12 måste du utgå från priset exklusive moms
Du ser det om du tar dina 17,512 och lägger på 12% (2,10144 ) du får då ett totalpris på 19,61
Om du istället använder 19,90 /1,12 så får du exklusive moms =17,76785714286
Lägger du 12 % på det (*0,12) får du momsen 2,13214285714
17,76785714286 + 2,13214285714 = 19,8999...
(Kan även räknas som priset exklusive moms * 1,12)
Det blev lite kladdigt
Pris exkl moms 17,77
Moms 2,13
Pris inkl moms: 19,90
Frågan känns felställd. Hur mycket momsen är framgår på faktuan/kvittot. Står det inget momsbelopp så är det ingen moms.
Men med premisser du skriver så är varans pris 17,77 exklusive moms.
Tack båda för bra svar!
Jag hade givetvis räknat fel. Men frågan var alltså om jag skulle avrunda till två decimaler, vilket jag ska. Tack!
Hm, en liten detalj till:
Om jag har flera artiklar på fakturan, avrundar jag till två decimaler för varje artikel eller avrundar jag till två decimaler när hela fakturan är summerad?
Antar att man gör det när fakturan summeras. Hur gör man då om man har artiklar från olika momsklasser? Summerar man dom artiklarna för sig och avrundar en gång för varje momsklass?
Avrunda så sent som möjligt vilket oftast blir att man avrundar fakturans slutbelopp,
Avrunda så sent som möjligt vilket oftast blir att man avrundar fakturans slutbelopp,
Ah, okej, och momsklasserna var för sig eller? Blir väl lite konstigt med bokföringen annars?
Du räknar alltid priser utan moms. När det är dags att lägga på momsbeloppen så summerar du alla priser inom respektive momssats och räknar därefter ut hur stor momsen blir och avrundar respektive belopp till två decimaler.
Sen när du lägger ihop momsen och priserna till fakturans totala belopp så är det normalt att man lägger till eller drar av örena, så det blir jämn krona. Detta skriver du upp som öresutjämning.
Frågan är om du ens behöver avrunda.
Betalar man elektroniskt (ex. internetbank eller kort i butiken) så betalar man det exakta beloppet, det är bara när man betalar kontant som avrundar.
Jo, nog måste man avrunda till två decimaler
Elektroniskt eller ej - men 2,13214285714 kan man inte betala ;)
Kolla kvittot i matbutiken nästa gång du köper toalettpapper (25%), en pocketbok(6%) och ... typ mat (12%)...
Tack tydal! Utmärkt förklaring!
Jo, nog måste man avrunda till två decimaler
Elektroniskt eller ej - men 2,13214285714 kan man inte betala ;)
Riktigt, tänkte på att avrunding till närmsta 50öring. :)
Men summera dom olika momsklasserna och räkna ut momsen, nu kan du avrunda resp. momsklass till två decimaler. (öret).
Finns det någon källa på hur och när man ska avrunda? Är givetvis nöjde med era svar men tyckte att det var lite intressant så jag lär mig gärna mera. T.ex. från Skatteverket? Jag har snabbletat igenom deras sida, men hittade inget.