Enligt EU regler, ska det vara möligt att jag kan köpa varorna i Sverige och
inte betala moms hos er, men betala moms i DK i stället.
Är det möligt att göra så i eran affär?
Hans företag är registrerat i Danmark.
Hur går man tillväga? Stämmer det han säger? Hur gör jag med momsen?
Jodå han har rätt.
Du får sälja utan moms om köparen är en företagare som redovisar momsen i det andra EG-landet. Köparen måste då åberopa ett giltigt momsregistreringsnummer (VAT-nummer). kontroller på: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=SV
Värdet av varuleveransen ska du redovisa i ruta 35 i skattedeklarationen. Rutorna i momsbilagan till inkomstdeklarationen har samma nummer som i skattedeklarationen.
Du måste kunna visa att köparen var momsregistrerad i ett annat EG-land vid tidpunkten för leveransen. Om momsregistreringsnumret inte är giltigt när försäljningen sker bör du kontakta köparen. Om köparen inte kan uppge ett giltigt momsregistreringsnummer måste du lägga moms på försäljningen.
Följande tre villkor måste vara uppfyllda för att du ska ha rätt att sälja varor till annat EG-land utan moms:
- Köparen är registrerad till moms i ett annat EG-land.
- Köparen åberopar ett giltigt momsregistreringsnummer. Glöm ej skriva ut momsregistreringsnumret på fakturan.
- Varan transporteras från Sverige till ett annat EG-land.
Med EG-land menas Europeiska gemenskapens mervärdesskatteområde. Med vissa undantag, bl.a. Åland, utgörs mervärdeskatteområdet av de länder som tillhör Europeiska unionen (EU). Huvudregeln är att du ska lägga moms på försäljningen när du säljer en vara som finns i Sverige och som transporteras till köpare i ett annat EG-land.
Mvh, Angie
286 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25