webForumDet fria alternativet

Ett företag vill använda min videoinspelning i relkam! Ska jag ta betalt?

Företagande

3 svar · 518 visningar · startad av lillebror

Medlem sedan apr. 20041 597 inlägg
Frågan#1

Hej!

Jag blev precis uppringd av en person på ett företag som driver en turistanläggning. De ska tydligen göra en marknadsföringskampanj som ska gå på biografer i Norrköping och Linköping.

Eftersom personen som ringde vet om det filmklipp jag har så frågade han om jag har det i bra kvalité, om jag har det kvar och om han skulle kunna få använda det i reklamfilmen.

Då jag blev lite överrumplad bad jag om att få återkomma imorgon. Jag känner att det finns ju lite business att göra, eller? Inte ska jag väl ge bort det gratis?!

Hur skulle ni göra?! Vad kan vara en rimlig deal?

Vill gärna ha tips. Det verkar lite bråttom!

Tack på förhand!

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

Visst skall du kunna få betalt. Hur mycket beror nästan helt på hur stor roll klippet kommer att få, om du själv inte har nytta av att det sänds, så bör det kunna bli någon hacka.

Medlem sedan apr. 20041 597 inlägg
#3

Redigerat.

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Nu har ju jag själv en förkärlek för Stegeborg, både när det gäller mat och boende på det lilla hotellet.
Tyvärr var det stängd härföleden, när vi också missade färjan över Bråviken.
Men Stegeborg är fint så det får väl klassas som behjärtansvärt att vara med där.
Nu rök dina pengar va? Men fråga vad det kan vara värt, både i pengar och inNatura!

251 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)