Svar från Surfguiden
Surfguiden är ett gammalt, välkänt, väletablerat och inarbetat varumärke med tillhörande webbplats och har existerat i snart ett deciennium, alltså mer än hälften av tiden Internet har varit en tillgänglig mediakanal för de breda massorna. 10 000-tals svenska Internetanvändare har genom åren varit registrerade och använt olika tjänster från Surfguidens webbplatser. Många fler har besökt sidan och fått hjälp med att hitta vad de söker på Internet tack vare Surfguiden.
Din kritik angående att varumärket de facto inte är registrerat hos PRV är befogad. Vi har tagit det till oss och är naturligtvis öppna för en diskussion.
Vi påstår inte att det på något sätt är otillåtet att lägga upp subdomäner till egna domäner med ord som liknar eller är detsamma som etablerade varumärken.
Jag vill om möjligt ytterligare tydliggöra att det vi ber om här - anmärk ordvalet "ber" i e-postmeddelandet - är en tjänst. Vi kunde kanske ha lindat in orden bättre, men valde att gå rakt på sak och vara tydliga i vad vi bad om och varför.
Kan samtidigt passa på och tillägga att meddelandet delvis är taget ur sin kontext. Vi har upplevt en del besvär med person(er) från den här och relaterade webbplatser som har spammat webbplatser och tjänster inom vårt nätverk. Det kan vara viktigt att poängtera det för att utomstående ska kunna erbjudas en helhetsbild av situationen.
Vi vill inte någon något illa och ämner inte heller tvinga någon till något de inte vill. Surfguiden är inte beredda att se en tvistlösningsfråga angående det här, vi har i dagsläget inga planer på att prova våra rättigheter i domstol. Det vi ber om här är en tjänst och jag tycker att vi är ganska tydliga med att tala om varför vi ber om den tjänsten och anser dessutom att vi har framfört önskemålen på ett trevligt sett.
Vi vill samtidigt be om ursäkt för alla eventuella besvär som har uppkommit till följd av det här ärendet. Tack för din tid och ditt engagemang i en viktig fråga för oss! Du och/eller din brorsdotter är fria att göra hur ni vill.
Vill också passa på att flika in att vi skulle vara väldigt tacksamma om vi kunde hålla dialogen på en någorlunda sansad nivå. :l
Citerar ert svar nedanför, nedkortat eftersom allt inte fick plats: :(
Redigerat med anledning av webForums regler §4.
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med Zaiman alternativt forumledare@webforum.nu.
Zaiman
Forumledare, webForum