webForumDet fria alternativet

Posthemlighet?

Juridik

11 svar · 1 046 visningar · startad av annesophie

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
Frågan#1

Är lagen om posthemlighet dispositiv (vilket jag tror betyder bortförhandlingsbar) eller ej?
Jag syftar egentligen på om en sambo, eller make/maka, har rätt att öppna adresserade brev (till den andra parten då) eller om detta egentligen (om man hårddrar det då) är ett brott?

Någon som vet?

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#2

Har ingen källa, men svaret är nej, de har inte rätt att öppna partners brev.

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#3

Hmmmm... ;) Oki, tack. Fast jag behöver nog mer än så.
Om paret i-n-t-e kommit överens om att det är ok att öppna varandras post då?

Kanske ska tillägga...
Jag har alltså just nu en diskussion med en helt rabiat kvinna som är skitförbannad för att hennes sambo (sedan fyra år) har öppnat ett brev adresserat till henne från Försäkringskassan.
Hon menar att han begår ett brott när han gör så. Jag menar att hon överreagerar något kollosalt, oavsett om det är ett brott eller ej, MEN vill gärna veta OM det de facto är olagligt...om man inte kommit överens om att det är ok alltså.

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#4

Jag har en länk hemma, men sitter på jobbet nu och hittar inte sidan.
Jag har för mig att han får öppna ett brev som är adresset till henne om han har fullmakt. Vet inte om det krävs skriftlig eller muntligt godkännande dock.
Om han öppnat hennes brev utan hennes tillåtelse har han (om jag minns rätt) begått ett brott.
Jag återkommer när jag kommer hem. :)

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#5

Tack!

Medlem sedan sep. 20011 914 inlägg
#6

http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19620700.HTM

8 § Den som olovligen bereder sig tillgång till ett meddelande, som ett post- eller telebefordringsföretag förmedlar som postförsändelse eller telemeddelande, döms för brytande av post- eller telehemlighet till böter eller fängelse i högst två år. (Lag 1993:601).

9 § Den som, utan att fall är för handen som i 8 § sägs, olovligen bryter brev eller telegram eller eljest bereder sig tillgång till något som förvaras förseglat eller under lås eller eljest tillslutet, dömes för intrång i förvar till böter eller fängelse i högst två år.

Nedan tolkning finns här.

Post och telehemlighet skyddar brev och telegram under själva befordran men när det har kommit fram och mottagits är det upp till var och en att förvara det så att ingen obehörig kommer åt.

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#7

Så var det! (y)

Medlem sedan juni 20012 236 inlägg
#8

Ahaaaaaaaaaaa.....
TACK! :f :)

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#9

En rätt hård (och bra) lagstiftning således.
Borde vara en självklarhet i dagens samhälle.

Medlem sedan aug. 20039 340 inlägg
#10

Lasp skrev:

En rätt hård (och bra) lagstiftning således.
Borde vara en självklarhet i dagens samhälle.

Men det är den inte då den inte gäller elektroniska brevmedier.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#11

Flyttar tråden från Övriga frågor.

Medlem sedan jan. 20034 480 inlägg
#12

Dino skrev:

8 § Den som olovligen bereder sig tillgång till ett meddelande, som ett post- eller telebefordringsföretag förmedlar som postförsändelse eller telemeddelande...

Nyckelordet för en jurist i denna meningen är "olovligen", med andra ord, har någon gett dig tillåtelse att öppna dina brev får du självklart göra detta.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
126 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)