Du har rätten (och skyldigheten) enligt den sk BBS-lagen att moderera olagliga inlägg.
Vad gäller avtalet tyckr jag det verkar tveksamt. Utan någon form av indentifikation tror jag inte att det räknas som ett avtal.
Dock kanske inte dina användare måste skriva på ett avtal för att du juridiskt sett ska kunna använda texterna. Det får nog någon annan svara på.
Tjenare alla.
Jag håller på med en sida där det kommer finnas ett forum, man behöver dock inte vara medlem och då kan jag ju inte göra så de måste acceptera ett avtal. Men ändå måste detta ske på något vis.
Om jag gör på följande sätt:
innan man kommer in på forumet hamnar man på en sida med avtalet och där måste man acceptera för att komma till forumet.
Sen inne i forumet kan jag oxå trycka på att avtalet gäller för skrivande i forumet.
Är detta ett sätt som är juridiskt tikrigt?
Med avtalet vill jag ju självklart förbjuda olagligheter men oxå att jag har rätten att använda texten som skrivs för att trycka upp en bok eller dyligt. Forumet är lite annorlunda och syftet är att trycka upp en bok. Därför vill jag ju ha rätten till det.
Så vad säger ni om detta? Accepteras avtalet rent juridiskt och jag får rätten till texterna?
Tack!
