Vi hade en diskussion under påsken om skatteparadis. Finns det sånna och var hittar man dom bankerna?
skatteparadis!?
14 svar · 735 visningar · startad av Eclipse
En kompis till mig är skattejurist på Magnusson, Wahlin, Qvist, Stanbrook - ring henne så kan hon nog fixa in dig i nåt skatteparadis ;)
Hur funkar skatteparadis rent praktiskt för mig som kund då?
Varför skulle jag vilja slänga in mina pengar på ett konto där, vad är fördelarna kontra riskerna?
Jag fick ett tips om Irland också. Ska kolla det.
Men, det är ju häftigt att betala skatt!
Det ena utesluter inte det andra!
En poäng i sammanhanget är att det skall röra sig om hyfsat mycket pengar för att det ska vara värt kostnaden/besväret.
100 000 eller 1 000 000 eller hur mkt snackar vi...
Jag menar, förmögenhetsskatten kommer väl först vid 1,5 mille eller nått sånt...eller?
G8, ligger den inte på 2 mille nu efter höjningen vid nyår? Och 4 mille om ni är ett par vilket innebär att du kan ha upp till 4 mille, om du är gift (vet inte om det gäller sambo :p) och din fru inte har några pengar, innan du får betala förmögenhetsskatt.
Flyttad från Övriga frågor.
Coccozz skrev:
G8, ligger den inte på 2 mille nu efter höjningen vid nyår? Och 4 mille om ni är ett par
Susning.nu skrev:
Det finns ett så kallat fribelopp i förmögenhetsbeskattningen, det innebär att en ensamstående person kan äga upp till 1,5 miljoner kronor i t ex aktier, kontanter, hus, bilar eller liknande utan att behöva betala förmögenhetsskatt. För gifta (eller sambos som antingen har varit gifta med varandra eller har eller har haft gemensamma barn) gäller fribeloppet 2 miljoner kronor





