Snart dags att se vem som i år tar hem Svenska Melodifestivalen 2004. Jag har lyssnat på samtliga bidrag o satt betyg på vilka som jag ser ha störst chans.
01. Shirley Clamp: "Min kärlek" (4/5)
02. Sandra Dahlberg: "Här stannar jag kvar" (3/5)
03. Andrés Esteche: "Olé Olé" (3/5)
04. Hanson, Carson & Malmkvist: "C´est la vie" (4/5)
05. E-Type: "Paradise" (5/5)
06. Lena Philipsson: "Det gör ont" (5/5)
07. Fame: "Vindarna vänder oss" (4/5)
08. After Dark: "La Dolce Vita" (4/5)
09. Sara Löfgren: "Som stormen" (3/5)
10. Petra Nielsen: "Tango! Tango!" (3/5)
Ja ska jag tippa så står det mellan:
-E-Type: "Paradise"
-Lena Philipsson: "Det gör ont"
-After Dark: "La Dolce Vita"
Jag har precis noll förståelse till att After Dark kom till final.
Även Petra Nielsens samt Andrés Esteches låtar känns som man hört dom förr. Ska väl inte då nämna E-type... :OO
Som schlager tror jag nog att Lena Philipsson vinner.
Jag har inte lyssnat på alla, men vad jag vet av det jag hört är de som inte ska vinna!
Tanterna ska väck. Skicka iväg de där åderbråcken till en eurovisionsfestival - nej tack.
Samma med trans-låten. Glammigt jovisst, men låt dem delta i en grekisk final eller nåt.
E-Type - låter som vilken som helst av hans eurodiscolåtar. Går hem hos kidsen men absolut ingen schlager.
Esteche - NEJ NEJ! Inga produkter av Bert ska vinna. Och en ricky martin-kopia går inte hem hos mig.
Shirley klump hoppas jag inte heller på.
Inte heller norrlänska falsk-bruden. Åk hem och jojka med fåren.
Lena PH - kanske, men jucka lite mindre med stativet.
tror i övrigt webber kommer ganska nära med sin tippning trots allt.
ingen av reserverna bör vinna hur som helst.
Nu har alla bidrag spelats. Min konstatering: för lite piano och för mycket synth. För lite schlager och för mycket bomchackbomchack-trummor.
Får jag välja ska det stå mellan Lena ph, fame eller tangolåten.
* Lena ph för att det det inte är en allt för stor skamfläck för sverige (till skillnad från många andra av bidragen).
* Fame för att det var betydligt mer schlager än de flesta andra samt att låten kan gå hem utomlands.
* Tango: Attityd! Mycket mer musik än de andra standard-ackordslåtarna. G:son har rutin, men vore det inte för att jag ogillade så många bidrag så skulle inte heller den här icke-schlagriga låten stå högt på min lista.
Fast nu får inte jag välja, så jag håller fast vid att det står mellan e-type, lena ph och påfåglarna. (Vi har iofs tillräckligt med pensionärer i landet för att det ska gå bra för liggsårs-trion också men).
Och sara löfgren: vart var refrängen? :q
Sen skulle jag vilja veta lite om reglerna: Hur mycket playback får man köra? Sången får ju ej vara det, men hur är det med kör och instrumenten? Jag menar micke dee som trummade till e-type t ex. han satt å flämtade bakom megastort trumset, men ut kom världens synth-euro-disco-trummor.
Och även om man har ett helt band på scenen så måste ju det mesta vara playback.
En till fråga: hur mycket effekter får man lägga på sången och instrumenten? Ekon, autotune, reverb, delay, diverse förvrängare osv?
Hur som helst så tänker inte jag lyssna på radio efter att den här festivalen avgjorts x(
Bara så ni vet så låter Finlands genomurusla bidrag ungefär som Tango! Tango! så se nu för fan till att den vinner så kanske vi kan dela på jumboplatsen. ;)
Sen är det ju faktiskt så att det inte 'skall' vara schlagers utan hela idén
är att återspegla det landets populärmusik. Att det tvunget skall vara schlager
är en spridd feltolkning... tyvärr..
Det hela startade när just schlagers var poppis och därav namnet.
Lär er det innan ni hojtar! :birp