När jag såg ettan av Cube kom det aldrig fram varför kuben skapades och varför personerna som var i den hade hamnat där. När dom väl hittade ut fick man inte veta hur det såg ut utanför. Efter att precis sett Cube 2 Hypercube står det fortfarande oklart. Skapades den bara som ett experiment och till vilken anledning? I slutet av Cube 2 får man iaf veta vem som skapade den och att den var en uppgradering från första kuben. Den första röde ju sig fysiskt vilket inte nummer 2 gör.
Om du tittar i början på cube2, och kollar riktigt noga, så får man lite ledtrådar hur alla är kopplade till kuben.
Alla arbetar med olika delar utan att veta till vad.
Min tanke är att de som skapade Cube1 ville att det skulle sluta där. Mystiskt och utan att man skall veta vad det handlade om.
Sen när någon annan tog över i Cube2 så fick man veta lite mer, men nu av några helt andra producenter.
Det är helt enkelt två bra filmer som man inte skall kunna lista ut.
Kommer snart en uppfölja som skall utspela sig före den första Cube filmen. Cube: Zero skall dne heta har jag för mig. Möjligheten finns ju att man får reda på lite där ;)