Pedda skrev:
Känner mig lite tveksam till såna här tester. Är dom verkligen tillförlitliga?
De kan väl på sin höjd ge en fingervisning om hur du är som person, men det är absolut inget exakt instrument. Jag har gjort ett sånt test och jag blev inte särskilt överraskad när jag såg resultaten, resultatet är ju av naturen väldigt luddigt, även om det i stora drag stämde in hyffsat.
Framförallt så används väl dessa test för att sortera bort totala psykopater och inte för att i detalj utröna hur en person är funtad, för det kan man bara göra genom en ordentlig intervjuprocess.
Tidigare så var ju en hel del mindre seriösa flumföretag involverade i denna branch, bl.a så var Scientologikyrkan stora på personlighetstest, så kolla att det test du får göra verkligen är framtaget av ett seriöst företag.
Frågorna på testet jag gjorde var utformade som påståenden och sen skulle man ange en siffra i ett intervall hur mycket man höll med om påståendet (har jag för mig). Flera frågor berörde samma sak fast från olika infallsvinklar, antagligen för att validera de tidigare svaren.

