Nu har jag ägnat två timmar åt att läsa en tråd om det hela.
BESTÄLL INTE ! ! !
http://www.sweclockers.com/forum/showthread.php?threadid=696980&perpage=30&pagenumber=1
133 svar · 11 967 visningar · startad av Pluggis · sida 2 av 7
Hej idag läste jag en artikel om en dator (Medison Celebrity) laptop som bara kostar runt en tusenlapp. Nu undrar jag om jag kan tro på det här också köpa en sån här? Prestandan är inte hög men duger för mina laptop behov =) finns det någon som köpt en sån här redan ? Länk: <http://www.medisoncelebrity.com/product.html> <http://www.idg.se/2.1085/1.115025>
Läs frågan i sin helhet →Nu har jag ägnat två timmar åt att läsa en tråd om det hela.
BESTÄLL INTE ! ! !
http://www.sweclockers.com/forum/showthread.php?threadid=696980&perpage=30&pagenumber=1
Lite mer information, finns grymt mycket diskutioner i andra forum om detta.
Visst är det bra med diskussioner. Får läsa på lite när dimman lättat.
Akerlundh skrev:
Så nu måste vi ta upp diskutionen här också.
Lasp skrev:
Nä men jag köpte en direkt. Med rätt Linux bör det fungera för att introducera andra människor till nätet. Värt att testa tycker jag
Hör av dig hur det går!
jofawe skrev:
Datorn är ingen bluff ..
Jag har själv provat en på infocare här i växjö (de håller med support osv) och den är en budgetdator, absolut.Prestandan får det ju inte direkt att rycka i baguetten.
men behöver man bara en att surfa med och kanske skriva lite word osv så räcker den alldeles utmärkt.
Vet inte direkt om det hjälper :) 1 dator är inte något jag säger "whoho" till :) Får vänta och se vad som händer med alla från Sweclockers + Lasp om ni får er dator eller inte... som sagt en OK burk för surf + skrivning på pappret.
Lasp skrev:
Nä men jag köpte en direkt. Med rätt Linux bör det fungera för att introducera andra människor till nätet. Värt att testa tycker jag
Värt att testa en bluff?
Compusa skrev:
Värt att testa en bluff?
Värt att vara kritisk utan underlag? Dela gärna med dig om du vet något som inte presenterats i tråden. Om de övriga medlemmarnas inlägg är det enda du vet, är det inte mycket till utgångspunkt för att kunna kalla det en bluff.
Compusa skrev:
Värt att testa en bluff?
Själv har jag svårt att förstå HUR det skulle kunna vara en bluff?
Företaget finns i sverige.
Personen i fråga ger intervjuer i tidningar.
Svd.se, aftonbladet.se och säkert många andra tidningar skriver om denna dator. Och självklart så ger det inga garantier att det e sant, men skulle det vara en bluff så tror jag inte Sverige bara struntar i att ett svensk företag lurar massa personer utan att göra något åt det.
Och kollar man sedan var man får för denna 1000 lapp, Så e det ju inte speciellt mycket, Man ska väl vara glad ifall man får igång harpan på denna maskin, Fast nu har väl inte Linux harpan, Men sen får dom ju när kostnaderna mer eftersom dom användar Linux som OS eller?
Esen skrev:
Själv har jag svårt att förstå HUR det skulle kunna vara en bluff?
Företaget finns i sverige.
Personen i fråga ger intervjuer i tidningar.
Svd.se, aftonbladet.se och säkert många andra tidningar skriver om denna dator. Och självklart så ger det inga garantier att det e sant, men skulle det vara en bluff så tror jag inte Sverige bara struntar i att ett svensk företag lurar massa personer utan att göra något åt det.Och kollar man sedan var man får för denna 1000 lapp, Så e det ju inte speciellt mycket, Man ska väl vara glad ifall man får igång harpan på denna maskin, Fast nu har väl inte Linux harpan, Men sen får dom ju när kostnaderna mer eftersom dom användar Linux som OS eller?
Det är väl det som är grejen, företaget är inte registrerat i sverige utan i UK och USA.
Esen skrev:
Själv har jag svårt att förstå HUR det skulle kunna vara en bluff?
Har du sett företagets hemsida? ;)
Han som är med i tidningarna bor tydligen inte i sverige utan i brasilien, ett land som inte har utlämningsavtal med sverige. Har han familj och sånt där så är det inte så troligt att dom skulle lämna ut honom för att han blåst ett par svenne-bananer.
Detta låter ju bra också:
di.se skrev:
Han har även en konkurs bakom med företaget Medison Data AB, som höll på med läromedel och multimedia på internet.
"Det kanske är bra att du tar upp det här. Det var på slutet av 90-talet då jag av Skatteverket fick en förfrågan på varför jag inte betalat in sociala avgifter och skatter. Jag ansåg inte att jag var skyldig att göra det, och lät därför Skatteverket försätta bolaget i konkurs", säger Valdi Ivancic.
:OO
Med tanke på all gratisreklam dom fått i svensk press så skulle det inte förvåna mig om herr Valdi kommer sitta o dricka paraplydrinkar på stranden i brasilien dom närmsta åren. :birp
men.. dom måste väl ha testat det på något sätt,
tidningarna så att säga. man kan väl inte bara ta pengar utan att ge varan.
nån slags garanti måste det väl finnas. postförskott?
Pluggis skrev:
men.. dom måste väl ha testat det på något sätt,
tidningarna så att säga. man kan väl inte bara ta pengar utan att ge varan.
nån slags garanti måste det väl finnas. postförskott?
Varför? Värre bluffar har gjorts utan att någon har källkontrollerat. Bara för ett halvår sen, i julhandeln, var det ju nåt Malmöbördigt företag som jag inte minns vad de heter som beställde sjuka mängder reklam (som inte betalades) och annonserade för billig elektronik (som inte levererades). Där höll folk på att bli blåsta så det skrek om det, men på grund av en snabb aktion från communityt i helhet, försvann sajten ganska fort.
Den här sajten säger att de lämnar garanti på prylarna (så givmilt..), men inget annat. Enda betalsätt är kortbetalning och telefonväxeln verkar vara stängd.
Jag skulle iallafall inte beställa en dator på den där sajten. Men de som gör det kanske är såna som beställer både penisförlängare och viagra från alla snälla farbröder som mailar dessa fantastiska erbjudanden till dem varje dag också. ;)
Och jag behöver varken källor eller motivering, för jag vet följande; 1) det luktar fisk lång väg och 2) den datorn jag sett är inte värd pengarna, enligt mig.
Pluggis skrev:
men.. dom måste väl ha testat det på något sätt,
tidningarna så att säga. man kan väl inte bara ta pengar utan att ge varan.
nån slags garanti måste det väl finnas. postförskott?
Tidningar är inte alltid speciellt källkritiska, om de fått en bra nyhet så kör de ibland på den utan att till fullo undersöka den något vidare.
Som Override skriver, så finns de många "fantastiska erbjudanden" man får via mejl och annat medium skulle man nappa på allt detta, så skulle man nog ha blivit besviken och lurad många gånger.
Bärbar dator för 1000kr ihopslagen med Medison Celebrity, 1000kr??
Synpunkter angående detta beslut, ta kontakt med silfver alternativt forumledare@webforum.nu.
silfver
Moderator, webForum
Tror inte riktigt på det här men väntar på att någon har bekräftat och dokumenterat mottagandet av datorn och det verkar ju dröja med deras leveranstid.
Om det är en bluff, hinner de säkert dra in en hel del beställningar och tjäna rätt mycket pengar på 4 - 6 veckor.
Man kan ju kolla, och hålla tummarna
Jag blev så nyfiken så jag kollade kontot nu:
Beställning var ju gjord på kvällen den 24/7 se när det är dragit!
2007-07-23 Braeddehytten -1 024,82
Har även sänt ett mail till Kontokortsföretaget så de är uppmärksamma på detta. :q
Redigerat igen se följande post :e
http://www.webforum.nu/showthread.php?p=1338161#post1338161
Lasp skrev:
Jag blev så nyfiken så jag kollade kontot nu:
Beställning var ju gjord på kvällen den 24/7 se när det är dragit!
2007-07-23 Braeddehytten -1 024,82
Jag hoppas för din skull att du får produkten. :l
Lasp skrev:
Jag blev så nyfiken så jag kollade kontot nu:
Beställning var ju gjord på kvällen den 24/7 se när det är dragit!
2007-07-23 Braeddehytten -1 024,82Har även sänt ett mail till Kontokortsföretaget så de är uppmärksamma på detta. :q
Inte så att det har att göra med tidskillnaderna i olika länder?
Kom på att du skrev kvällen, och då blir det lite väl lång tidskillnad ;)
Företaget har tydligen skapat en mailing-lista, där detta nyligen skickades ut:
bluffellerej skrev:
Så det är inget konstigt att detta "företag" som ska revolutionera
marknaden bara finns som ett enskilt företag och ett £1-företag på en
anonym adress i England?
Det är inget konstigt med att MK och Infocare inte kände till
företaget i början för att det gick för snabbt?
Det är inget konstigt med att de skriver på hemsidan att moms och
skatter inte ingår, men att han säger att det gör det på forumet?
Det är inte konstigt att de ska få allt att gå ihop, och dessutom
tjäna pengar när de får in 800 kr per dator, inklusive gratis frakt?
Det är inget konstigt att de försöker dölja sitt brokiga förflutna på
hemsidan, det vill säga att alla företag de varit inblandade i har
antingen blivit avregistrerade, likviderade eller gått i konkurs, men
att det på hemsidan är gällande att allt har varit 100% lyckat?
Det är inte konstigt att de skriver på hemsidan att de har fabriker i
Brasilien och sedan förnekar det?
Det är inte konstigt att det inte finns ett enda bevis på att
datorerna existerar?
Det är inte konstigt att leveranstiden är upp till åtta veckor?
Är det inte konstigt att de "samarbetspartners" som "annonserade" på
dras hemsida har begärt att deras banners ska tas bort eftersom de
aldrig haft något med företaget att göra?
Är det inte konstigt att de snott en _helt irrelevant_ Terms of Use &
Privacy Policy från Apple och använder sig av på sin hemsida?
Är det inte konstigt att de behövt stänga av alla kontaktmöjligheter
via telefon? Är det inte konstigt att Valdi tycker att man inte
behöver betala skatter och arbetsgivaravgifter?
Är det inte konstigt att personen bakom allt detta varken har inkomst
eller något kapital?
Är det inte konstigt att de gör reklam för Windows Live Messenger som
en service, när deras datorer kör Linux?
Är det inte konstigt att allt detta sker i semestertider när det är
svårt att verifiera saker och ting?
Är det inte konstigt att Asus, som är en av väldens största
tillverkare av bärbara datorer är stolta över att de lyckats bygga en
dator för $200 med extremt mycket sämre komponenter, och att det var
en toppnyhet för bara en månad sedan?
Om inte varje punkt ovan är konstig i sig, är det inte konstigt när
man kombinerar alla fakta att det är så mycket konstigheter totalt
sett?
Jag har visserligen inte kollat vartenda ett av de påståendena, men jag är ganska övertygad om att detta är en bluff, eller åtminstone något väldigt skumraskigt.