Som bilägare händer det titt som tätt (typ, nån gång varje vecka minst) att man bränner nya musikskivor att ha med sig när man är ute på vägarna. Jag har ett tag använt Fujifilms CD-R (700MB, up to 52x multispeed) men upplevt samma problem på nästan varenda platta. Kring spår 8-9, lite drygt halvvägs in på skivan, så börjar låtarna att hacka och blir tillslut ospelbara. Trycker jag fram till spår 10-11-nånstans spelas de återigen upp normalt. Aningen tröttsamt.
Så, vad brukar ni använda för skivor/märken när ni ska ha 80-minuters musikskivor?
Alla tips och råd mottages tacksamt. :)
Alla musikskivor bränner jag i 8x hastighet. Det var nån rekommendation jag såg någonstans (eller iaf att inte bränna snabbare) och av egen erfarenhet (exempelvis min egen bilstereo, Saab AS2 i 9-3og) blir det problem om jag bränner i högre hastigheter.
Då är det samma shit på minst två brännare i så fall, eftersom det är så många jag har testat den på med dessa skivor. Ska jag gå ner ytterligare i hastighet med andra ord?
Jag kan ha fel, men jag har för mig att data-skivor är av högra kvalitet än musikskivor. Pröva alltså att bränna ditt ljud som ljud-cd, fast på en data-skiva.
Lite OT: Ska du ha skivorna till bilen tyckern jag att du ska kolla på TDK's scratchproof.
Finns det skivor som tål värme bättre!? Antar att det är därför som mina skivor i bilen brukar bli dåliga efter ett tag, är ganska försiktiga med dom så jag antar att det beror på att det blir för varmt i bilen eller nåt...
Forumet på http://www.cdfreaks.com är verkligen att rekommendera om du vill ha bra info om CDR skivor.
Några tips:
Märket på CD'n är det ingen mening att titta på då det är olika vad det faktiskt är för CDR de säljer vid olika tillfällen.
Vad man skall titta på är tillverkaren vilken är normalt en av en handfull fabriker.
För att bränna audio CD som man vill kunna spela på känsliga spelare skall Taiyo Yuden vara klart pålitligast.
I vissa butiker hittar man dem märkta som just Taiyo Yuden men de förser även olika märken med CDR's.
Men vilket märke och när varierar och det är svårt att veta med säkerhet vilken fabrik den kommer ifrån utan att ha tillgång till en CD för att kunna läsa av tillverkarkoden med hjälp av mjukvara.
Själv köper jag mina CDR från http://www.mediaprostore.com för att vara säker på att det är just Taiyo Yuden.
Då det gäller bränningshastiget så är råden om att bränna på mycket låg hastighet förlegade.
Dagen brännare och skivor är gjorda för att brännas betyligt snabbare än 8x, och ofta får man bäst resultat någonstans strax under max hasighet.
Idealisk hasighet beror dock på vilken kombination av brännare och media man använder.
För att hitta rätt hastighet skall man testa det media man tänker använda i sin brännare med hjälp av mjukvara som kollar hur mycket error-correction som krävs för att läsa av inbränd information korrekt.
Nero har den funktionaliteten eller om du har plextor brännare finns plextools.
Det kan låta omständigt, men det är väl värt besväret om du köper en rulle med en 100 CDR av ett märke att göra några scans för att se till att man får ut det bästa från dem.
Med mindre error-correction är det mindre risk att det blir problem med att läsa dem, lagrad data förstörs inte lika lätt och ljudkvaliteten på en audio-CD blir mer intakt.
Med min 52x brännare och olika 52x CDr jag testat så brukar bästa resultat ligga på mellan 30x till 48x.
Jag kan ha fel, men jag har för mig att data-skivor är av högra kvalitet än musikskivor. Pröva alltså att bränna ditt ljud som ljud-cd, fast på en data-skiva.
Lite OT: Ska du ha skivorna till bilen tyckern jag att du ska kolla på TDK's scratchproof.
Audio-CDR är bara CDR som man kan använda i CD inspelningsmaskiner för hemmabruk.
Alltså inte din vanliga CD brännare, utan en hi-fi enhet som man kan spela in på.
Annars är det egentligen ingen skillnad förutom att de har en extra kopieringsskatt påslagen.
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2