Okej, här kommer en annan tolkning.
De 9 bilderna speglar händelser ("gates") som måste genomföras/upplevas för att återuppväcka/framkalla Lucifer. Det räcker inte att enbart inneha bilderna och mässa ritualen (som Balkan gör/tror), och faktum är att om man studerar bilderna och (Dumas Club's & filmens) tolkningar av dessa, så inser man ganska snart att alla 9 bilderna speglar Corsos "resa/jakt". På så sätt blir alla 9 "gates" (vilket bilderna föreställer) till "dörrar/portar" som måste "öppnas", och precis som ni tidigare har nämnt så är det den 9:e som är mest intressant. Jag ska nu förklara min syn på varför den är det:
Cassady skrev:
Balkan misslyckas med sin ritual för att den nionde bilden inte är autentisk.
Återkommer till detta...
Cassady skrev:
Den mystiska kvinnan representerar godhet (kanske utsänd av Gud till Corsos beskydd). Hon vet att Corso kommer att handla rätt och därför ger hon honom den sista bilden.
Återigen den nionde bilden. Här är (enligt mig) beviset på vem "den mystiska kvinnan" egentligen är. Vi ser henne naken rida på en best med 7 huvuden. Denna kvinna är känd inom mytologin som Whore of Babylon, en av satans hantlangare och beskrivs i bibeln med följande:
Bibeln skrev:
"drunken with the blood of the saints, and with the blood of the martyrs of Jesus."
(Rev. 17:5-6)
Enligt legenden sänder satan "den Babylonska horan" för att infiltrera människornas värld och därigenom utföra satans vilja. Inom flertalet religioner påstås "den Babylonska horan" vara den som orsakat, utöver Babylons, även Romarrikets fall. I modernare tider har hon även ansets vara den som möjligjorde Hitlers uppbyggnad av nazi-tyskland och hon har även delgivits skuld (hur man nu än väljer att tolka det) för Sovjetunionens fall.
Om man nu utgår ifrån den här tolkningen så är steget inte långt till att se "den mystiska kvinnan" som utsänd av Satan. Eftersom Corso redan (iomed att han tar Balkans uppdrag) startat "resan" (mot "the ninth gate") så sänder Satan "horan" för att hjälpa honom. Dels för att inget ska störa honom på hans "resa" men också för att han ska fullborda den, då Corso inte (än) vet vad han egentligen "genomför". Han vacklar ju faktiskt i början då hans vän (bokhandlaren) blivit mördad.
Nu kan man också återgå till den 9:e bilden och anledningen till att Balkans ritual misslyckas.
Cassady skrev:
Det väsentliga på bilden är den stjärna man ser ovanför fästningen. Vad är då detta för stärna? JO! morgonstjärnan (a.k.a Lucifer) ... Om man jämför dessa två bilder ser man att skillnaden mellan dem är just stjärnan! Detta skulle innebära att Balkan utförde sin ritual vid fel tidpunkt.
Morgonstjärnan symboliserar, precis som Cassady säger, Lucifer. Men det viktiga med de här 2 versionerna utav den 9:e bilden är:
På den första bilden (Balkans), som är en del i ritualförloppet, ser man borgen brinna i bakgrunden samtidigt som "horan" sitter med en bok i famnen men utan att ägna den någon större uppmärksamhet. På denna bild finns som tidigare nämnts ingen stjärna, men det är (just nu) inte det viktiga och att tala om tidpunkt som i klockslag är, enligt mig, en feltolkning. Om man följer tolkningen att varje bild symboliserar ritualförloppet så är det sista steget på "resan" att borgen ska brinna. Tolkningen av bilden i Dumas club lyder: "Now I know that darkness comes from light".
Detta har ännu inte genomförts då Balkan utför sin ritual, och hans tolkning av bilden (elden) kan ju ifrågasättas. ;) På det sättet är Balkan fel ute tidsmässigt. Minns nu även att "horan" inte ägnar boken någon uppmärksamhet på bilden.
Nu till finalen. Då Borgen brinner är (den stora) ritualen, symboliserad på bilderna, avslutad enligt de 9 bilder som Corso innehar. Sexscenen kan man tolka som ett bevis på "fullbordandet". Men som vi alla vet så händer inget märkvärt efter sexscenen och det märks nästan på Corsos reaktion också att han är lite besviken.
Cassady skrev:
Min teori är alltså att tvillingbokhandlarna kände till hemligheten hela tiden och bytte ut bilden med stjärnan mot ett plagiat utan stjärna (dock med signaturen "LCF") för att förhindra att någon skulle kunna väcka Mörkrets prins.
Håller med om det förstnämnda, men inte motivet. Vi minns ju vilken oerhörd vikt bokhandlarna lade vid att berätta hur oerhört svårt det skulle vara att göra ett plagiat och att "det måste vara en riktig mästare som utfört det". ;) Däremot är ju den viktiga skillnaden bilderna emellan, enligt min tolkning, inte stjärnan utan borgen.
Vad jag menar är det viktigaste med den sista bilden (den med stjärnan) är att "horan" nu sitter med boken öppen och ser ut att läsa/mässa samtidigt som hon pekar mot borgen (som nu står i ruiner) och stjärnan. Detta menar jag är en fingervisning till att nu, då händelserna är fullbordade, ska ritualen avslutas med en återuppväckning av Lucifer (den som Balkan försökte med) vid den nedbrända borgen. Då kommer morgonstjärnan (Lucifer) att återväckas.
Bifogar de 2 versionerna av 9:e bilden.
Är skittrött nu så jag reserverar mig för eventuellt osammanhängande text och otydliga poänger o.s.v Exempelvis vid brännandet av borgen. ;) Men jag fortsätter gärna diskussionen. :)