Vad menar du med äldre? Alla kan uppskatta all musik. :)
Jag lyssnar för tillfället mycket på celtic och irländsk folkmusik vilken jag anser vara rätt avslappnad. Testa nån samlingskiva i stil med Celtic Circle så finns det många artister med som man kan 'upptäcka'.
Avslappningsmusik är ett stort område. Finns särskilda musikaffärer för det bla i Danmark. Fönex något tror jag.
Ta ett namn som du känner och sök på likvärdigt. typ Dieter. Jarre, oldfield och Kitaro.
eller så är klassikerna Enigma, Enya, Era kanske något att rekommendera. personligen är jag mer inne på indiepop/rock och postrock vid lugnare tillfällen; Grandaddy, Radiohead, Sigur Ros, Godspeed you Black Emperor, Taranthel, Fly Pan Am, Mogwai, m.fl.
Ett intressant sätt är att via Cast radio på winAmp välja New Age och se vilka låtar som man gillar. Jag själv tycker att winamp rockar när det gäller musik idag.