Jaha, varken jag eller sambon är speciellt bilkunniga (harkel) och nu har vi kastat oss in i bildjungeln efter nyare bil.
Det står mellan en Audi A3:a (nyare modell) och en Saab 9-3:a Sportsedan - ni som har lite mer skinn på näsan angående dessa, för och nackdelar? Vad är bilarnas svaga punkter?
Gällande Saab 93 SS 03-04:
Mycket barnsjukdomar, vet många som haft väldiga problem med just 03´an och tidiga 04.
Min bror bytte bil efter 11 månader, då hade bilen varit på verkstaden ca 5 månader av dessa 9. :(
Audi har haft/har mycket problem med spindelleder och bromsslangar. På många Auidibilar sitter det 8 länkarmar fram, 4 på var sida. Dessa glappar efter hyffsat få mil. Och kostar ca 1500 per styck i bara material. Kan bli dyrt om man inte är uppmärksam.
Jag skulle inte köpt någon uav dessa bilar, jag skulle satsat på en Volvo S40 FASIII, T4 eller 2,4T. Ena familjebilen är en T4 från 02, den går bra och hittills har vi inte haft problem med den har har inte fått några anmärkningar på besiktningen och endast vart på verkstad pga milservice.
2,4T och T4 har rätt bra kräm, bra som blöjexpress.
Jaha, varken jag eller sambon är speciellt bilkunniga (harkel) och nu har vi kastat oss in i bildjungeln efter nyare bil.
Det står mellan en Audi A3:a (nyare modell) och en Saab 9-3:a Sportsedan - ni som har lite mer skinn på näsan angående dessa, för och nackdelar? Vad är bilarnas svaga punkter?
Jag är också nöjd förare (ej ägare) av 9-3SS, och jag har främst kört 2.0t som är riktigt trevlig. Att skaffa en klenare modell är nästan inte ekonomiskt försvarbart då det i de pengasummorna ändå inte skiljer särskilt mycket mellan den och 1.8t-alternativet. ;) Den bilen som min gode far har nu (en -04:a) verkar dock vara lite av ett måndagesexemplar där displayen (http://www.saabsverige.com/main/image/features/2005/93_S_PROFILER_narrow.jpg) ibland helt slocknar. I och med det så dyker en hel del nödvändiga funktioner som färddator, blinkersklickandet, backhjälpen och stereon. Hänt fem gånger, senaste gången igår. Idag var jag inne i Ana i Trollhättan och fick verkstadstid - den andra september. :l Det går ju att lösa tillfälligt och på egen hand men lika surt varje gång det händer.
För en månad sedan så fick jag dock min första Audi-"upplevelse" då jag hyrde en A3:a över en helg, modell -04:a och med 1.6-motorn. I ärlighetens namn var det ju inget vidare drag i den bilen men körklädjen fann jag direkt. I hastigheterna 100km/h och uppåt var överlag den störtskön att köra.
Mitt tips: ut och provkör varje bil några gånger! :)
Trevligt! Vad blev det för modell/paket/tillbehör?
Linear Sport Sedan 1,8T faktiskt "bara", men funderar på att uppgradera den något steg. Cosmicblå. Det mesta finns i bilen, utom skinnklädsel och dragkrok.