webForumDet fria alternativet

Industrihampa

Juridik

11 svar · 3 379 visningar · startad av Qimen

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
Frågan#1

Är det olagligt att odla detta hemma? Jag och en kompis plockade ut några frön från lite fågelmat och plantera för ett par dagar sedan. Idag har några av de börjat dyka upp och det är riktigt roligt att se hur de växer dag för dag. Nu tänker nog vissa "De odlar för att röka", men bara för att informera lite så finns det inget THC (det som alla missbrukare vill ha i sig) i industrihampa. Har pratat med vissa och vissa påstår man får odla sålänge växten inte blir större än 30cm, hur sant är detta? Tycker ni det är fel att vi småodlar lite i en kruka? :)
Tolka mig nu inte som värsta knarkaren, faktum är att jag aldrig sysslat med något sådant, varken snusar eller röker, har ju min simkarriär att tänka på. :)

Medlem sedan jan. 20016 874 inlägg
#2

Ok, detta är gissningar; du får odla industrihampa, men hur skall du bevisa att det är det?
Det med 30cm tror jag inte alls på, det är et nys i klass med "24 timmars reglen för copyright"

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#3

frankof skrev:

Ok, detta är gissninga; du får odla industrihampa, men hur skall du bevisa att det är det?

Naturligtvis svårt att bevisa för en okunning men kan du en del om det så känner du det direkt på lukten, du ser på hur bladen hur de växer och vilken färg de har, osv. Det är det minsta problemet att bevisa att det är industrihampa. Frågan är om det är lagligt? :)

Medlem sedan maj 2005704 inlägg
#4

Jag har fått för mig att man nu kan få tillstånd för att olda industrihampa.
Men utan tillstånd är det nog olagligt, och tillstånd får du inte utan att du driver en seriös farm skulle jag gissa.

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#5

Det är tillåtet enligt EG-lag att odla hampa som innehåller mindre än 0.2 procent THC. Svensk lag förbjuder dock all odling av hampa vilket gör att de två lagarna kolliderar.

Inte för att jag är expert på EG-rätt, men så vitt jag vet så går överstatliga EG-lagar före lokala lagar, det säger även en dom i länsrätten i Uppsala från 2000, men det tycks inte Läkemedelsverket bry sig om. Jordburksverket däremot tycks vilja få till en förändring av de svenska lagarna.

En soppa med andra ord. Jag tror nog att du lugnt kan odla vidare på din hampa, skulle du åka dit så skulle det ju om inte annat bli ett intressant rättsfall, förlorar du i svensk rätt är det bara att överklaga till EG-domstolen, där får du garanterat rätt.

Läs mer här:
http://www.sjv.se/ifokus/arkiv/odlingavhampa.4.7502f61001ea08a0c7fff124632.html

Edit / Någon har redan drivit frågan till EG-domstolen och vunnit, så även om de svenska lagarna kvarstår så är det nu (så vitt jag kan förstå det) tillåtet att odla hampa med en THC-halt lägre än 0.2% ----> http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,251862,00.html

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#6

Tack sgtpepper. :)

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#7

Efter en och en halv vecka. :h
Var visst lite skakig på handen när jag fotade. :r

Medlem sedan juli 20033 147 inlägg
#8

Qimen skrev:

Var visst lite skakig på handen när jag fotade. :r

Och vad beror det på? §e

Qimen skrev:

Tolka mig nu inte som värsta knarkaren

... ;)

Medlem sedan juni 20015 009 inlägg
#9

Melea skrev:

Och vad beror det på? §e

Haha tänkte på det när jag skrev inlägget att någon säkert skulle påpeka det. :p

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#10

En intressant länk: http://www.hampa.net/

Medlem sedan nov. 2004438 inlägg
#11

Är jag den enda som inte förstår varför man odlar industrihampa? - Tufft, kul, vilja att nån knackar på dörren o få säga att det man gör är lagligt?
Jag instämmer inte med allt men en bekant säger det här: http://www.slitz.se/meny/makt&frihet/view_intervju.asp?id=63

Tjing!

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#12

hltm skrev:

Är jag den enda som inte förstår varför man odlar industrihampa?

Om vi ser till de som odlar industrihampa för kommersiellt bruk, kan du läsa på denna sida om olika användningsområden: http://www.hampa.net/anvand.htm
När det gäller en privatperson som Qimen, antar jag att han helt enkelt tycker det är roligt att odla lite växter i sitt hem. Det är många som tycker det. Därav alla krukväxter och rabatter i svenska hem. Låt vara att inte alla väljer att odla just hampa.

hltm skrev:

Jag instämmer inte med allt men en bekant säger det här: http://www.slitz.se/meny/makt&frihet/view_intervju.asp?id=63

Fast det där är ju en helt annan diskussion. Industrihampa går ju i praktiken inte att använda som drog.

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)