J. Rönnberg skrev:
Alkoholfrågan är ingen lätt fråga. Problemet ligger i att vi i och med vårat medlemskap i EU får ta så mycket vi vill. Då priserna är lägre utomlands köper många stora mängder på en gång och man har ett stort lager hemma är det nog lätt att ta några öl eller några glas sprit mer än man gjorde innan. Om priserna inom EU låg på en någorlunda jämn nivå skulle det inte vara några problem. Dock betyder inte detta att vi ska sänka våra till EU nivå. Istället måste man lära människor att dricka lagom och det enda sättet att fixa detta på verkar vara ett högt pris. För när priset är lågt köper och dricker folk mer.
Och det kommer inte att funka om sverige inte går ur EU och stänger gränserna eller nått lika orealistiskt, vilket ju är politiskt självmord. Folket kommer inte att stå för det.
Dessutom har inte krogarna sänkt priserna på drinkar nått heller i Finland, priserna har gått upp här, därför går jag nästan aldrig på krog mera.
Jag tycker att när priset är lågt så har folk mera pengar över till annat, dessutom är det helt enkelt roligare att gå och festa när det inte är så dyrt.
När priset sänks kommer folk att köpa mer för då känns det billigare eftersom minnet av den dyra alkoholen är relativt fräscht, efter en viss tid försvinner detta och konsumptionen sjunker igen.

