Sibelius! :bire Jag har just varit och repat hans 1:a symf :)
Det är inte seriöst nog för att köpa lösmustascher? Det brukar se väldigt fånigt ut med hemgjorda. Om du får tag på lite fårull så är inte det så dumt annars.
5 svar · 325 visningar · startad av flat-eric
Tjo, tjo.
Ska göra en liten halvseriös sketch i skolan och skulle behöva två låtsas-mustascher. Funderar lite på hur man skulle gå tillväga med det? Det behöver inte se alltför verkligt ut, och något i denna stil då ungefär.
Har funderat om man skulle kunna klippa till nåt av nån sorts matta med längre hår och sedan färga men hittar inte riktigt nåt passande.
Så...vill gärna ha lite tips på vad man skulle kunna använda för material och sånt! :)
Sibelius! :bire Jag har just varit och repat hans 1:a symf :)
Det är inte seriöst nog för att köpa lösmustascher? Det brukar se väldigt fånigt ut med hemgjorda. Om du får tag på lite fårull så är inte det så dumt annars.
http://www.brollopstorget.se/Forum-1-11/m322669-5.html
Läs inlägget som innehåller ordet skepparkrans. (Har sett ett foto på den, den var snygg!)
fiddler: Det är Sibelius det handlar om, han ska berätta sin livshistoria. ;)
Vet inte riktigt var man skulle få tag i några lösmustacher, måste kanske ta en runda på stan nån gång.
spango: Det sättet är bekant från tidigare men jag tvivlar på att det skulle uppskattas, men vem vet, det kanske lättar lite på stämningen på musiklektionen?
Besökte en lokal handarbetsaffär igår och fick lite svart och grå ull samt lite dubbelfästande tejp. Återstår att se hur det går!
Ta kort!!! :)