Någon som inte är inloggad har gått in på en av funktionerna. När man gör något där inne sedan så får man upp sidan där man måste logga in för att det skall gå att göra något.
Alternativt så har en moderator varit där och sedan klickat på "Loggaut-knappen" då den sidan bara visar det senaste som är gjort, inte det som görs just nu.
Finns inte de som surfar i osynligt läge med i den listan, fast markerade som gäster?
Det skulle kunna förklara ett och annat, och jag vill minnas att vi haft diskussionen några hundra gånger förut, men jag minns inte vad diskussionerna mynnat ut i. ;)
Kan en sökmotor som (exvis Google) vara inne på wF som "gäst"? :q I så fall kan det vara förklaringen. I ett annat vBulletin-forum har sådana underligheter i listan över inloggade berott på att sökmotorn försökt komma åt ex.vis en fil med Privata Meddelanden (naturligtvis med resultat åtkomst nekad) och då har det synts
Gäst Läser PM - tex....
Likadant de som inte inloggas automatiskt, de kan råka ut för att medan de skriver ett längre meddelande tex så blir de utloggade. (Något jag har erfarenhet av... :( ) Och då borde det kunna resultera i sådana underligheter.
Om en person besöker webForum utan att ha automatisk inloggning så blir man Gäst. När den personen sedan loggar in så syns han/hon i listan med sitt inloggade namn samt att den personens Gäst fortfarande ligger kvar i femton minuter till.
351 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e