9 gånger av 8 när jag ska svara på ett inlägg trycker jag på redigeraknappen för det aktuella inlägget istället för på knappen ”inkludera texten i svaret”. Detta hände aldrig innan nämnda knapp flyttades. Med andra ord: flytta tillbaka ”inkludera texten i svaret” knappen genast!
Med tanke på att det var såpass många som gjorde fel åt andra hållet tidigare så är det bättre att ha det som det är idag. Klicka man fel nu så skapas åtminstone inte ett extra inlägg av misstag.
Dessutom är det inte speciellt ofta som man behöver inkludera tidigare inlägg så det bör inte vara ett problem. Man kan ju faktiskt svara utan att skapa inkluderingar i alla inlägg. ;)
Med tanke på att det var såpass många som gjorde fel åt andra hållet tidigare så är det bättre att ha det som det är idag. Klicka man fel nu så skapas åtminstone inte ett extra inlägg av misstag.
Jag kunde inte se att det var ett stort problem innan. Kan ni inte göra en special version för mig :q :e §e
Vore det inte bättre om man lär sig var ikonerna sitter? Jag har aldrig klickat fel vad jag kan påminna mig, och tro mig, jag gör ett och annat inlägg... ;)
Dessutom, som jag skrev lite längre upp i denna tråd, så behöver man inte citera allt som skrivs. Det framgår oftast vad det är man svarar på ändå så länge det inte är något inlägg som är gjort långt tidigare i en tråd.
Jag har just lyckats med konststycket att trycka citera i stället för redigera (mitt eget felskrivna inlägg) och på kuppen skapat ett totalt onödigt inlägg från mig. Detta beror med säkerhet på att jag är ny här och inte har lärt mig vilken knapp som är vilken. Båda är en huvudsakligen vit yta med text resp. penna. Ganska lätt att tänka fel på, åtminstone innan man vant sig.
Men... rotade runt lite i gamla meddelanden och såg att orsaken till flytten var någon moderator som tryckte fel innan. Tro mig, det är ett MYCKET värre problem! Det allra värsta som kan hända om vi vanliga medlemmar trycker fel är att vi skapar ett extra inlägg. Retfullt men inte katastrofalt. Men en moderator, som har rätt att ändra text som andra skrivit, kan verkligen ställa till det oavsiktligt. En moderator som vill citera och trycker på redigera kan radera stora delar av någon annans meddelande utan att inse vad som händer!!! Det är inte roligt, varken för moderatorn eller den som blev "citerad".
Är det möjligt att ändra färg på någon av ikonerna och skulle det i så fall hjälpa?