Jo visst är det lågt, men det är ju som du själv säger. Dom är ju inte seriösa för fem öre och gör ju allt för att folk ska köpa deras produkter/tjänster. Tror knappast dom har ägnat en tanke åt lilla Sanna 11 år.
Lilla Sanna 11 års föräldrar kan ju blockera sidor med sådant innehåll.
Jo, men det känns jobbigt att det ska behövas.
Finns det intresse för skräp (=porr) så finns det. Jag tycker snarare att det mer är konsumenternas "fel" att sådant här finns än producenternas; de vill ju bara tjäna pengar. Och vem vill inte det? ;)
Lilla Sanna 11 års föräldrar kan ju blockera sidor med sådant innehåll.
Går inte en sådan klassifiering ut på att sidorna frivilligt klassifiera sina sidor som porr :q
Och då faller ju den typen av renomè-snyltare rakt igenom, dom är ju inte vidare seriösa ;)
du kan ju alltid anmäla det till nic-se, skulle inte förvåna mig om dom stänger ner den siten som har "nästan" samma namn som lunarstorm. även nic-se har viss heder och stålthet.(även om det var svårt att tro för ett par år sen)
Tror inte att det är olagligt. De får ha vilken adress de vill. Men det är tragiskt att de gör vad som helst för att få ut deras skit till omvärlden. De är kapabla till det mesta, de prackar på genom att ha dessa adresser för att de vet att folk skriver fel då och då och då är det tänkt att de ska hamna på dessa sidor istället för den sidan som de egentligen ville komma in på, vilket de också gör. Smart, ja, men inte särskilt shysst tillvägagångssätt. De använder också sökord som inte alls har med porr at göra för att deras sidor ska hamna så långt upp i sökmotorerna som möjligt oavsett om man söker på annat som inte har ett dugg med porr att göra. Allt för att locka in folk. Och sidrona får väl knappast ses som seriösa heller. Gud vet hur mycket skit man får in i datorn till att börja med. Sedan är det alla popups som dyker upp i 10-tal och fullständigt dränker skärmen. Vissa är sådana utan titelrad osv som man måste trycka CTRL - ALT - Del för att stänga IE. Det är bedrövligt. Detta ska vara något man går in på frivilligt. Som tur är finns det ett flertal bot, ett av de mest kända är väl att det finns program som blockar sådant här. Norton Personal Firewall är proffsigt och rejält, där kan du skriva in en adress till en sida som man inte ska kunna gå in på. När du sedan föröker accessa den datorn genom att skriva den blockerade adressen så får inte den datorn tillgång till din dator och sidan kan därmed inte laddas.