webForumDet fria alternativet

Var försiktig på vägarna!

Småprat

8 svar · 355 visningar · startad av aleborg

Medlem sedan jan. 20013 341 inlägg
Frågan#1

Det är mycket vilt samt tamdjur runt våra vägar just nu!
Varningar sänds ut via P# för fullt samt att jag kan intyga det!
Var på väg efter ett gigg i Norrtälje till Stockholm, min kollega övningskörde, mitt ifrån ingenstans dök ett litet rådjur upp mitt framför bilen, vi hade inte en chans att stanna. Som tur var dog djuret direkt, bilen klarade sig hyfsat ändå eftersom djuret var så litet. En krossad lykta kofångaren måste bytas och huven lite intryckt.

Otrevlig händelse!

Medlem sedan aug. 20003 575 inlägg
#2

tur att det inte var en älg. då hade det kunnat hända lite mer än lite småskador

Medlem sedan maj 20021 028 inlägg
#3

mmm... det var tur att det 'bara' var ett litet djur.

för ett år sedan ungefär mötte vi en Kronhjort och krockade med den i 70km/h. den dog inte. hela frampartiet på bilen förstördes, men ingen av oss skadades nämvärt.

Kronjhorten är snäppet mindre än Älgen. Så vi hade också tur, kan man säga :)

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#4

En älg är rätt mycket större än en kronhjort. Kronhjorten är ungefär i storlek med en ren. Om man kör på en älg (mitt på älgen då alltså) så får man hela älgen över sig, dvs den landar på vindrutan.

Medlem sedan maj 20018 027 inlägg
#5

Min bror hade en gång en arbetskamrat som råkade köra på ett rådjur på vägen till jobbet. Han var lite speciell :) Han lassade in det döda rådjuret i bagageutrymmet. För att inte köttet skulle bli dåligt, tog han sedan in djuret till ett kök på jobbet, där han styckade djuret och la delarna i frysen tillsammans med diverse frysta pizzor. :)

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#6

Köra på en grävling är inte heller så kul. Kroppen är så hårt så det är som att köra på en stor sten. En arbetskompis gjorde det och han förstörde hela framvagnen på bilen.

Medlem sedan nov. 20018 492 inlägg
#7

Otrevliga händelser. :o :l

Medlem sedan maj 20021 028 inlägg
#8

Beatbox skrev:

En älg är rätt mycket större än en kronhjort. Kronhjorten är ungefär i storlek med en ren. Om man kör på en älg (mitt på älgen då alltså) så får man hela älgen över sig, dvs den landar på vindrutan.

det var två jägare som kom för att avliva kronhjorten som berättade att kronhjorten är lite mindre än älgen. jag tvivlade lite grand, eftersom älgar kan ju väga uppåt 600-700kg... kronhjorten som vi körde på vägde iaf mellan 300-400kg, enligt jägaren som förklarade för oss.

Dessutom kan jag också tilläga att kronhjortens kropp hamnade på vindrutan som krossades och sedan slungades djuret iväg av kraften.

jägarna berättade också att förmodligen hade djurets ben krossats och trängt in i musklerna, och därför var köttet nästan värdelöst, då det inte gick att äta med bensplitter... Snacka om plågsam död... :(

ps. när jag ringde 112 o berättade att vi kört på ett djur, frågade hon: "har du något som du kan slå ihjäl djuret med, någon yxa kanske?"

Alltså, vad tror hon jag ska svara? "Ja, jag kan ta yxan som jag alltid har i bilen och hugga huvudet av kronhjorten!" :OO

Medlem sedan okt. 20013 217 inlägg
#9

Annars kan man läsa om kronhjortar här :

http://www.jagareforbundet.se/viltvetande/ovrigaarter/kronhjort.asp

Vuxna hjort har en mankhöjd på 120-150 cm. Storvuxna hjortar kan väga 250 kg medan hindarna ligger på ca 130 kg (levandevikter).

Och älgar här :

http://www.jagareforbundet.se/viltvetande/alg/algkannetecken.asp

Älgen väger 200-550 kg, och kan mäta upp till 2 m i mankhöjd.

258 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)