webForumDet fria alternativet

Ont

Småprat

18 svar · 529 visningar · startad av casca

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
Frågan#1

Sprang ut för någon timme sen, (hade lite bråttom) så jag såg mig inte för riktigt, så på en elak grusväg störtade jag framåt och skrapade upp ett knä, båda handflatorna plus en armbåge. :x Svider som fan. :(

However, tvättade bara såren lite under vattenkranen och slängde på plåster, så det är nog bara något gruskorn eller något kvar. Kan det leda till någon infektion eller något annat jobbigt, eller ska jag skita i att plåga mig med någon desinfektionsvätska? :q

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#2

Desinfektionsmedel ska du alltid ta när du har råkat ut för något som det här, för att vara på den säkra sidan, better safe than sorry.

Det lär nog inte göra mer ont än att skrapa upp knät iaf ;)

r/ dessutom måste du riva upp plåstret och kolla i såret så att alla gruskorn är borta innan du applyar desmedlet....jepp life is a pain :e

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#3

*blåser*
badda med friskt vatten

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#4

Ursprungligen av Ingrid *blåser*
badda med friskt vatten

Det har jag gjort redan. ;)

Att ställa sig och peta i småsåren för att sedan köra på något desinfektionsmedel (om jag hittar något öht!) känns inte så lockande. :(

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#5

desivon duger och svider inte så mycket. :)
eller ta lite vitmossa.

Medlem sedan dec. 19992 751 inlägg
#6

Desinfektion *klappklapp* Desinfektion *klappklapp*

Sjung med nu §e

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#7

Om man inte vill ha sprit på såren så kan man ju alltid dricka sprit. Så känner man inte av det... :D

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#8

Jag är mycket ledsen, men nu ska vi vara lite efterkloka:

Sprang ut för någon timme sen

Jag har sagt det förr & säger det igen: Man ska inte springa när man kan gå.

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#9

menar du att han får skylla sig själv?

Medlem sedan sep. 20012 186 inlägg
#10

Det varkar som så... §e

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#11

casca, du vet vad vi säger om smärta...

Medlem sedan mars 20014 214 inlägg
#12

Del Pero: Vi köper väl lite franskt vin från 1700 talet och baddar med här ute i överklassen.

§e

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#13

nää, nära men inte riktigt ;)

smärta är bara en annan form av njutning och dessutom bra för moralen!

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#14

Du skall vara glad att det inte var värre, även om det är föga tröst när det svider.

Jag var 7 år gammal när vi flyttade till ett radhus som var nybyggt, några månader efter inflyttningen så var gången lagd framför entren. Nya snygga stenplattor med skrovliga sidan upp.

En varm dag kom en tankbil förbi och vattnade de nyplanterade blommorna utanför trädgårdarna. Plötsligt kom en "kompis" iklädd badbrallor rusande och skrek: hoppa i badbrallorna killen som vattnar har lovat att spruta vatten på oss.

Ahhh vilken grej, snabbt i badbrallorna, hoppade ner för trappen och snubblade. Föll raklång med utsträckta armar.

Skapade av skinnet på ovansidan av tårna, knäna, låren, magen, bröstet, undersidan av armarna, händerna och hakan. Det blev ingen dusch :( jag fick sitta och sova i en vecka och hålla mig i stillhet för annars sprack bara såren upp hela tiden.

Det var dessutom gott om sand i såren då plattorna var helt nylagda, så det varade både här och där innan jag kunde dra på mig kläder igen. Det var hemskt synd om mig, och hör sen ;)

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#15

ok, det VAR synd om dig.
men det har väl gått över nu? §jr

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#16

Gränsfall, men som tur var hade jag ju badbrallor på mig så jag klarade ju "det viktigaste" varför jag nog kan anse att det är över nu. §e

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#17

Satt du och sov? Tunnis... :p

Medlem sedan dec. 19997 740 inlägg
#18

... jag tror jag funderar en stund på dee!
.. :OO.

Hoppas att dina blåsta och baddade sår känns bättre
casca (sagt för att man ska va noga med att hålla sig till ämnet) :)

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#19

Ursprungligen av Del Pero Satt du och sov? Tunnis... :p

Ja jag satt i en solstol och sov :p
Nuförtiden har jag lärt mig att sitta och sova framför skärmen också §e

272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
136 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
118 ms — ändringar (db)