webForumDet fria alternativet

En smäll - 400 pix.

Småprat

25 svar · 770 visningar · startad av Luxman

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
Frågan#1

Det drog förbi ett hageloväder över Örebro vid 15:30.
Jag hörde lite hur det mullrade i fjärran och funderade om jag skulle stänga av lite apperatur här hemma då jag plötsligt for upp en halvmeter i luften av en åsksmäll som fick rutorna att skaka och lamporna att blinka. Tydligen så blev delar av stan strömlöst under en stund, men här hemma så blinkade det bara till några gånger.

Jag knallade ner i källaren och såg lite konstigt färgade bildrutor och en kolsvart hubb. Jag hade en dator ansluten till nätverket som inte var ansluten till elnätet via ett jordat uttag, den har tydligen gett hubben en skaplig kyss så det mesta slutat att fungera i den. Innan jag såg att hubben var utslagen så noterade jag att nätverket slutat fungera och det var en stunds ganska oroligt letande innan jag insåg att det "bara" var hubben som tagit stryk.

Så snabbt blir man av med 400 kr x(
(men jag har inte upptäckt något annat som tagit stryk som tur är)

Medlem sedan maj 200010 687 inlägg
#2

Jag hade varit glad! :)

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#3

Åska rätt bra ett tag ja. Jag har ju överspänningsskydd här så det var bara lungt. Men det är alltid träligt när sånt händer :l
Bor du i villa Luxman?

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#4

Jepp, jag har en kåk i Lundby.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#5

Ofan...jag är uppväxt i vivalla ja :o

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#6

Hmmm :(

Jag får inte igång nätet på övervåningen, inkommande nätverkskort på första datorn lyser bara gult, så det blir lite mera felsökande.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#7

:(

Medlem sedan feb. 200115 571 inlägg
#8

Jobbigt sånt där med åska. Som tur är så är min lägenhet precis mitt emellan två åskledare så jag kan nog vara ganska lugn hoppas jag. ;)

Medlem sedan apr. 200010 782 inlägg
#9

Jordade kontakter, åskskydd och el-filter e för fegisar :OO :p ;)

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#10

Det dundrade på rätt bra ovanför stan här också, så min burk stängdes av fortare än kvickt...

Jag har lite respekt för blixt och dunder sen en smäll stekte mitt modem och slog ut internminnet... :l

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#11

Jag fick igång nätet där uppe, lampan lyser fortfarande gul istället för grön men jag talade inte om för nätverkskortet att det inte skulle fungera då :p

Och ni tjallar inte heller för då.... §jr

Medlem sedan feb. 20003 257 inlägg
#12

Vete sjutton vad som är värst, åskan eller det fuktiga vädret efteråt :x

På Dala Airport var luftfuktigheten 87% kl 18:20 enligt http://weather.noaa.gov/weather/current/ESSD.html :x

Medlem sedan dec. 199917 055 inlägg
#13

*sympatiserar lite* och passar på att rekommendera ett åskskydd för ungefär samma summa eller billigare... ;)

Medlem sedan feb. 20001 507 inlägg
#14

Billiga åskskydd kan man kasta, typ sådana du köper på macken.

Medlem sedan aug. 20003 473 inlägg
#15

tengblad din överspännings skydd skyddar inte din dator endå eftersom du ligger ansluten via Adsl o späningsk skyddet hindrar bara jordfel inte ett blixtnerslag

Medlem sedan juni 200010 432 inlägg
#16

Jag drar alltid ut kontakterna när det är åska på G. Detta efter att ha fått TV, video och satellitmottagare / parabol totalt utslagna (trots s.k åskskydd) ... :x

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#17

Dags igen...grrr

Det är skitsnack att blixten inte slår ner två gånger på samma ställe för nu i eftermiddags rök min andra hubb och dessutom mitt inbyggda nätverkskort, så summan blev 600 pix att få igång nätverket igen.

Jag skulle uppskatta om någon annan stad, typ Norrköping eller Falun, kan ta hand om åskvädren något år framöver för det börjar bli dyrt det här :(

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#18

*Tar hand om åskvädren & skickar ner ett gäng med nätverkskort & en hubb till Flashman*

Medlem sedan aug. 20003 742 inlägg
#19

Tack Birpen du är en vän du

:)

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#20

Det är Mia jag vill åt.

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
137 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)