webForumDet fria alternativet

Mönstring??!?

Småprat

120 svar · 599 visningar · startad av Kiwifagel · sida 3 av 7

Frågan, av Kiwifagel

Tjabba då ska man mönstra på Torsdag, sen bli man väl skickad till Afghanistan eller något:) Minröjare?

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#41

kanske kan man ölkriga lite på Kvarnen när kvällningen kommer också?

Det skulle ju vara underbart! :D
Sitta o snacka lite fotboll med ett par Hammarbyare, under vapenvilan :e

------------------
SPiN, bjorne.w@telia.com

-- Man vinner inte silver, man förlorar guld --

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#42

Om nån skulle erbjuda dig ett jobb där du tjänar 10 miljoner kronor. men att det fanns en pytteliten chans att du skulle bli tvingad att rycka en väska från en tant. skulle du skriva på ett sånt avtal för att få pengarna, trots att detta skulle innebära att du kunde få bli tvingad att utöva våld mot äldre damer?

Sluta nu medans du fortfarande inte gjort bort dig totalt.

Att jämställa värnplikt där man utbildas för att försvara sitt land mot aggressioner mot det märkliga exempel du skriver ovan är ju skrattretande.

------------------
det finns ingen.info tillgänglig.

"inside every human being there's an american trying to get out".

Medlem sedan sep. 20002 921 inlägg
#43

Sluta nu medans du fortfarande inte gjort bort dig totalt.

om du menar att jag gör bort mig för att jag är emot vapen som lösning på problem så bjuder jag gärna på det. varsegod! :)

Det gör inget om du inte förstår mina åsikter. jag är ju ändå inte allvarlig nu när jag är ensam om mina tankar..

fast å andra sidan.. inte representerar du alla andra? hur kan du då bestämma dig för att jag gör mig bort inför alla andra? vet du hur andra tänker? :)

[Redigerat av eureca den 02 dec 2001]

Medlem sedan apr. 20002 487 inlägg
#44

Skämtar du, eller?

Det lär ju finnas en del personer som inte tycker att Sverige är värt är försvara, fast vad vet jag. Jag har själv 4 år kvar till värnplikten, så jag har faktiskt inte tänk så där jättemycket på det. ;)

[r] Jag kanske borde klargöra mig själv. Jag tycker inte att Sverige inte är värt att försvara, det var bara ett litet exempel på varför folk inte vill göra värnplikten.

------------------
"If God had wanted you to wear earrings, he'd have made you a girl." - Alabama Governor Don Siegelman :e

[Redigerat av Muzzafarath den 02 dec 2001]

Medlem sedan feb. 2001337 inlägg
#45

HAHAH håller ni på här fortfarande:)

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#46

hur kan du då bestämma dig för att jag gör mig bort inför alla andra? vet du hur andra tänker?

Vart har jag skrivit att jag talar för alla andra :q. Det jag skriver är min åsikt, jag har inte för vana att föra andras talan.

Du borde börja läsa folks inlägg nogrannare, annars faller din retorik när du börjar använda meningar som murbräcka när din meningsmotståndare aldrig ens skrivit dem.

------------------
det finns ingen.info tillgänglig.

"inside every human being there's an american trying to get out".

Medlem sedan sep. 20002 921 inlägg
#47

Vart har jag skrivit att jag talar för alla andra . Det jag skriver är min åsikt, jag har inte för vana att föra andras talan.

genom att påpeka att jag skulle göra bort mig så fick jag intrycket ett tag att jag skulle göra bort mig inför alla. Kan inte hjälpa att jag fick det intrycket då du använde den vokabulären du använde och jag använde den tolkningsförmågan som jag använder.

istället för att försöka "tysta mig" så kanske vi kunde försöka komma fram tillsammans vad jag menar egentligen. för inte tror jag att du är en familjefarsmördare. vi har nog samma åsikter. men lite olika sätt att kommunicera

Du borde börja läsa folks inlägg nogrannare, annars faller din retorik när du börjar använda meningar som murbräcka när din meningsmotståndare aldrig ens skrivit dem.

jag har inte varit ute efter en blodig och allvarlig diskusion. hade jag det så hade jag föreslagit att öppna en trådi politikforumet. I detta forum kan alla möjliga diskussioner och antaganden komma fram. (man ska givetvis hålla sig inom WF:s regler)

Det finns säkert folk som förstår vad jag menar i det jag säger. Även om jag är otydlig och har konstiga exempel. jag erkänner att jag inte är en bra debattör. Det är jag inte.

Medlem sedan dec. 19992 085 inlägg
#48

Jag mönstrade för ett par månader sedan.

Jag var för smal så jag slapp :D

------------------
//M@rtin || Peachy.nu\\

ni taLar Bra laTiN

Medlem sedan apr. 200015 687 inlägg
#49

För smal? Faan, jag var ett riktigt benrangel när jag mönstrade, men det sket de fullständigt i... ;)

Jag ville göra lumpen och jag fick göra lumpen - det ångrar jag inte ett ögonblick! :)

Däremot känns det lite tragiskt att det bergrum där jag låg numera är nerlagt - om det blir krig får jag väl hänga på hemvärnet eller nåt. :l

------------------
:stefan: - formerly known as Q

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#50

Nja, inte riktigt. Men dom vill knappast ha omotiverade lumpare då endast c:a 17000 av 50000 mönstrande får göra lumpen...

Stämmer inte. När jag mönstrade för två år sen så ville dom ha in mig i en massa skit som någon slags jägare med mera, när jag pratade med psykologen och sa att jag var omotiverad och att det måste vara bättre att plocka in personer som verkligen vill göra lumpen, så sa hon att dom inte fick göra så. Visst höll hon med mig, men det var ändå inte det som allt handlade om. Motivationen spelar noll roll i deras val av offer. :l

Men men, en 9:a på intelligensen a.k.a. inskrivningen gör mig gott. :D

------------------
de'nim

Medlem sedan feb. 2001337 inlägg
#51

Jomen kim värnplikten har ändrats ganska mycket sen du mönstrade...

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#52

Kim, det var för två år sen... jag mönstrade för två veckor sen ;)

------------------
mvh /
Get In ....?

Medlem sedan feb. 2001337 inlägg
#53

Var det spännande?:)

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#54

Men men, en 9:a på intelligensen a.k.a. inskrivningen gör mig gott.

Ska vi bilda klubb? :h :e

Klart att det är jättespännande att mönstra, det är ju inte så att man behöver sitta o vänta 60-70% av tiden man är där :OO

Själva mönstringen är ju inte så spännande eller kul, det är lumpen man vill åt jue :D

------------------
SPiN, bjorne.w@telia.com

-- Man vinner inte silver, man förlorar guld --

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#55

Hur mäter de hur stark man är vid mönstringen? (om de gör det d v s )

Medlem sedan feb. 20003 785 inlägg
#56

Matti, du får lyfta en pryl sen kollar dom hur fett stark du är... du ska dra en stång uppåt så fort som möjligt typ.
Fick inte göra det men dom berättade om det...

------------------
mvh /
Get In ....?

Medlem sedan mars 20007 896 inlägg
#57

Man står på en hydralik-våg, också drar man i en stång, uppåt, och på nåt sätt får dom fram hur hårt man drar i stången. Det krävs teknik, inte bara råstyrka - även fast det alltid underlättar om man har lite muskler. :)

------------------
SPiN, bjorne.w@telia.com

-- Man vinner inte silver, man förlorar guld --

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#58

Usch ja vad allting har förändrats på två år? :OO
Det var inte fler som gjorde lumpen då. En hel skock av oss blev hemskickade utan att få göra nåt.

Jag fick inte heller göra styrkan, men jag gjorde den sen på SACO-mässan (tror jag den heter) och då fick jag en 8:a
Inte för att jag begriper hur det gick till, jag är nog svagast i Katrineholm. :o

------------------
de'nim

Medlem sedan juli 2001628 inlägg
#59

Lumpen... bah. Sånt jävla fjant.
Förstår inte hur man kan ha ett intresse av att kasta bort en massa tid på sånt trams... :p

------------------
"Man kan inte bromsa sig ur en uppförsbacke"

Medlem sedan dec. 20011 685 inlägg
#60

Märker att du inte gjort lumpen.

Jag känner inte en enda som sagt att det var bortkastad tid eller att de ångrar att de gjorde lumpen.

Sen är det ju en bra grej att ha nerskrivet när man söker arbete också...

------------------
Vill du rädda ett träd skjut en bäver!

269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
127 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
139 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
113 ms — ändringar (db)