*funderar också på vilka buggar som har upptäckts* :q
------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire
28 svar · 339 visningar · startad av M@rtin · sida 2 av 2
Man översköljs ju dagligen med spam på icq men när det dyker upp kedjebrev av den här sorten: if u dont send it to all your list your mom will die in 3 years! så tycker jag det gått åt helvete för långt. Ska man skicka vidare så att fler får bekymmer med om de ska vidarebefodra hotet eller ska man bryta trenden o be att inget ska hända? \------------------ //M@rtin || [Peachy.nu
Läs frågan i sin helhet →*funderar också på vilka buggar som har upptäckts* :q
------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire
/me kör ICQ 2000a och får problem när jag kopierar för många e-mail adresser. Alltså högerklicka på adressen och välja Copy Email Address.
------------------
/Erik
www.juhlin.nu /sk8files/ /mp2d/
Det kan ju bero på att du kör just a-versionen. Använd alltid senaste version, d.v.s. 2000b(?) :)
------------------
”Common sense is not so common”
Voltaire
ICQ kräver administrativa rättigheter för att överhuvud taget fungera i Win2k-miljö. Det tycker jag är _riktigt uselt_.
2000b har allvarlig problem med dll-filerna. (Mycket felmeddelanden därifrån.)
ICQ innehåller alldeles för mycket plottriga funktioner som säkert någon har nytta av men för den stora massan enbart gör ICQ svårare.
ICQ är fult. Grabbarna/flickorna som pillar på designen borde garanterat få sig en stor spark i baken, för jisses vad ICQ har tappat i utseende från den enkla första versionen.
Hey, ni som kör ICQ i det "gamla" läget med MSG mode - har ni fått en skum banner under rutan man skriver i? Elfwing fick det igår och nu har jag också fått det..
http://www.mk.st/icqbanner.gif
------------------
webmaster resources
*fnissar lite* Jag kör ju som sagt med en icqklon och slipper allt crap. ;)
Om vi ska gå tillbaka till det ursprungliga inlägget kan jag ju meddela att jag konsekvent ignorerar kedjebrev på icq eller över mail.. Även vänliga såna. ;)
------------------
Axel Veibäck
Whenever I watch TV and see those poor starving kids all over the world, I can't help but cry. I mean, I'd love to be skinny like that, but not with all those flies and death and stuff. /Mariah Carey
ts... det är inte så mycket banner i min icq iaf (2000b)
en liten bara....
http://www.angelfire.com/geek/stoffe2k/icq/page_01.htm
------------------
MVH
/C
"The only source of knowledge is experience"
- Albert Einstein
Det finns faktiskt ett icq-light, med det kan man i princip bara skicka meddelanden, det har funkat bra för mig när jag har testat det.
http://miranda-icq.sourceforge.net/