webForumDet fria alternativet

Cencur...

Medier & press

10 svar · 345 visningar · startad av nanne

Medlem sedan dec. 19991 749 inlägg
Frågan#1

Från http://www.kkuriren.se/index.php?senaste=1&artikel=472&url=senastenytt.inc

De allra flesta svenska tycker att innehållet i radio och TV ska regleras av staten. Framför allt ska det finnas ett skydd för människors privatliv och regler för när inslag med våld får sändas. Det visar en undersökning som Statistiska centralbyrån genomfört på uppdrag av Granskningsnämnden, uppger Dagens nyheter. 80 procent av svenskarna tycker att det bör finnas någon sorts regler och 70 procent anser att granskningen av medierna måste skötas av en utomstående part. Men väldigt få vet vad Granskningsnämnden egentligen gör. Många tror att nämnden kan förhandsgranska inslag, vilken de inte kan. Är man missnöjd med något som sänts i etermedierna kan man anmäla det till Granskningsnämnden som i efterhand kan fälla ansvarig utgivare. (PM)

Vem har rätt att bestämma vad en annan vill se?

------------------

"Information wants to be free -- because it is now so easy to copy and distribute casually -- and information wants to be expensive -- because in an Information Age, nothing is so valuable as the right information at the right time."
- John Perry Barlow

nanne.net

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#2

Ingen, men det måste trots allt finnas vissa gränser.

Tror inte att nån vettig person tixempel vill se en avrättning på öppen gata i tv, men där har vi Granskningsnämnden som är mycket bra! Om det är nån kanal som går för långt delar de ut ett vite på många miljoner och kanalerna vet var gränsen går.

Men att ha en statlig granskning innan sändning - aldrig i livet! Då är vi inte ett spår bättre än Kina eller vilken diktatorstyrd stat som helst.

Innan det kan lösas på ett smidigare sätt finns Granskningsnämnden där.

Dessutom har jag fått Tv4 fällt för reklamavbrott i Arkiv X förra året! :e
Kolla diarie-nr 0525/1999! ;)

------------------
To be or not to be - that's not a question!

Medlem sedan nov. 2000362 inlägg
#3

Alla kommunister är ju intresserade av att kontrollera media ....

I Sverige får vi betala för tvåkanal som aldrig visar nåt bra ...

bara för att vi har TV ....

M->the power

------------------
-Carpe Diem -

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#4

Wow, vilket nyanserat, moget och väl underbyggt ungmoderatinlägg!

Radio/TV-licens är inte något unikt för Sverige, de är ett system som de flesta europeiska länder har.

Att du sen inte gillar programmen på SVT är ditt problem, kolla på publikmätningarna så ser du att en majoritet av svenskar gillar kvalitet framför kvantitet.

------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny

Medlem sedan dec. 20003 083 inlägg
#5

Helt riktigt, det är därför en överväldigande del av befolkningen väljer Kanal 5, TV 3, TV 4 etc, framför sovjet-TV:n -Kanal 1 och TV 2. :e

------------------
Du har ändrat muspekarens position på skärmen, för att ändringarna ska träda i kraft måste du starta om din dator -vill du starta om din dator nu?
[JA]****[NEJ]

Medlem sedan jan. 20007 697 inlägg
#6

Reefer: :e

------------------
Ibland tror jag att hela världen blivit galen. Men sen tänker jag, "Äsch, vem bryr sig?". Och sen tänker jag "Vad blir det till middag?"

Medlem sedan jan. 2000229 inlägg
#7

Jaha,sqtpepper, du kallar alla som inte hyllar SVT för "ungmoderater". Tänk om jag inte gillar SVT p.g.a att de sänder för lite program om Karl Marx och fackföreningshistoria, är man fortfarande ungmoderat då? Eller om jag tycker att det är för få flygprogram jämfört med Discovery, är det också "ungmoderatiskt"?

Nej, mina åsikter om detta med SVT är följande:

Massmedierna och verklighet: Programutbudet i olika TV-kanaler

När man tittar på programutbudet i de olika TV-kanalerna kan man omedelbart dra en slutsats som tydligt beskriver skillnaden mellan statlig television och den kommersiella:

Den statliga televisionen behöver inte sända program som attraherar stora tittarskaror.

Det syns tydligt när man sätter sig ned och studerar tablån och jämför. Statliga SVT sänder ofta ”smala” program i stil med Bildjournalen, samt olika dokumentärprogram och samhällsprogram i stil med ”Åtta dagar”, ”Plus” o.dyl. De kommersiella kanalerna satsar mer på bredd genom att sända olika TV-serier, dokumentärer om annat än saker som rör Sverige o.s.v. 

Dessa skillnader beror på hur finansieringen sker. Statliga SVT får, tack vare Radiotjänst, in pengar oavsett vad de sänder. Det spelar ingen roll om programmet har 10 tittare eller 1 miljon, de får in sina pengar ändå. En kommersiell reklamfinansierad kanal kan inte leva på det sättet. Det beror på att inkomsterna fås från företagen som köper reklam och för att de ska göra detta krävs höga tittarsiffror. Detta är anledningen till att man inom den kommersiella televisionen ofta sänder serier, kända filmer o.s.v som folk i allmänhet tycker om att titta på.

Ett faktum som gäller för många (inte minst mig själv) är att de reklamfinansierade kanalerna är de som får den största delen av TV-tiden. Det finns både för- och nackdelar med båda systemen, men jag anser att reklam- eller sändningsföreningsfinansierad television är att föredra framför statlig.

Orsaken till detta är just det faktum att SVT inte har någon ekonomisk sporre att attrahera folket, i.o.m att Radiotjänst ser till att de flesta betalar även om man kanske tittar väldigt sällan på ”ettan” och ”tvåan”. Fördelen med det är att kanalen kan sända program som de reklamfinansierade kanalerna kanske inte sänder. Dock uppväger det inte nackdelarna som kommer sig av att ”kvalitetssporren” saknas. 

Problemet med dagens statliga television är att de ofta sänder program som kvalitetsmässigt inte kan mäta sig med de kommersiella kanalerna. Inte minst gäller detta för dokumentärprogram, där Discovery Channel och TV8 (bl.a) ligger före. De båda nämnda kanalerna är reklamfinansierade men sänder ”smala” program om t.ex flyg, historia, natur m.m. Deras program är exakt det som äkta ”Public Service”-television ska erbjuda, men SVT är inte på något sätt sporrade att göra det p.g.a finansieringssystemet. De kvalitetsprogram som sänds i den statliga televisionen är framförallt ”Vetenskapens värld” och ”Trafikmagasinet”, samt ”Nova”. Dessa program håller hög klass och är det som SVT bör inrikta sig på. Eftersom man inte gör det, utan sänder dessa sporadiskt och inte tar in andra dokumentärprogram av liknande typ (identiska med det som TV8 och Discovery sänder) kan man säga att den omtalade ”Public Service”-funktionen inte uppfylls. 

De kommersiella kanalerna uppfyller önskemålen i högre grad, eftersom program som folk tittar på drar in reklam (och lever kvar). SVT:s beteende visar tydligt att den nuvarande finansieringen inte fungerar i längden. Exempel på detta är förslagen om att lägga ner Rederiet (mycket höga tittarsiffror) och Kalle Ankas jul (ett program som ses av halva befolkningen). Att ens komma på idén att ta bort dessa program som utan tvekan skulle leva i högönskelig välmåga hos kommersiella kanaler visar att avsaknad av ”sporren” leder till dålig kvalitet. Dessa förslag från SVT-ledningen visar att den har oroväckande nonchalans mot sina tittare.

Den idealiska televisionen är antingen finansierad via reklam eller organiserad via sändningsföreningar. Statlig television som finansieras med mer eller mindre tvingande avgifter har inte framtiden för sig. Om jag rannsakar mig själv ser jag det tydligt av den anledning jag nämnt tidigare.

Jag ska redogöra för hur den sändningsfinansierade televisionen (som helst bör ersätta dagens SVT) kan fungera.

TV organiserad via sändningsföreningar finns bl.a i Holland och innebär att kanalen drivs av olika intressegrupper som får sändningstid i proportion till antalet medlemmar. Fördelarna med detta är uppenbara: alla åsikter får komma fram (i SVT råder inte detta förhållande, tvärtom) och folket kan på ett direkt sätt påverka innehållet.

Ponera att man startar en ny kanal med sändningsföreningar. Den ska inrikta sig på bl.a politik vilket leder till att de olika partierna startar varsin förening. Sändningstiden fördelas sedan enligt följande:

Parti 1 (30 % röster) får 30 % av sändningstiden, parti 2 (20 %) får 20 % o.s.v. Fördelen är som sagt solklar: alla får säga sin mening utan att begränsas av en övergripande politisk inriktning. 

Detta skulle fungera lika bra om man t.ex har en dokumentärkanal. Även här bildar man olika föreningar för olika intresseområden som får sändningstid i proportion till antalet medlemmar. Resultatet blir att kanalen kan täcka många intressegrupper, samtidigt som folket direkt får möjlighet att påverka vad som visas. Vill man se mer dokumentärer om flyg går man med i sändningsföreningen ”TV-Flyget” och hjälper därmed till att öka andelen, de som vill ha mer naturprogram går med i sin förening o.s.v. Kvaliteten på det som visas blir klart högre än hos den statliga televisionen. Finansieringen sker genom medlemsavgifter i sändningsföreningarna. Alla föreningar står sedan gemensamt för studio, teknisk utrustning m.m.

Man sätter upp vissa minimigränser för sändningen (vilket garanterar mycket små föreningar plats) genom att t.ex säga att lägsta sändningstiden för en förening är 1 timme per månad. Detta görs för att säkra de smalaste intresseområdena en plats i etern.

Sammantaget kan man säga att dessa kanaler erbjuder bättre ”Public Service” än SVT.

Komplementet till dessa sändningsföreningskanaler är konventionell kommersiell TV.

Slutsatserna, då man tittar på de olika sorternas kvalitet, finansiering och framtid blir dessa:

\*Statlig television. 

Den finansieras via ett separat företag (Radiotjänst i Sverige) som drar in en 		”obligatorisk” TV-avgift av befolkningen. Detta gör att kanalerna som finansieras på 	detta sätt inte behöver bry sig om tittarsiffror. Följden blir att det inte finns någon 		sporre att skapa äkta kvalitets-TV vilket inte är bra. Denna form av television har 		inte framtiden för sig, snarare bör den ersättas med sändningsföreningsfinansiering.

\*Kommersiell television.

Denna televisionsform finansieras av reklam. Fördelarna med detta är att den sänder program som attraherar många tittare, vilket leder till att folk kan styra innehållet (tittar ingen läggs programmet ned o.s.v). Detta leder till högre kvalitet på många områden (ex. TV8 och Discovery Channel). Nackdelen med systemet är att smala intressegrupper riskerar att stängas ute. Reklamfinansierad television har definitivt framtiden för sig.

\*Sändningsföreningsorganiserad television.

Detta är en perfekt form för ”Public Service”. Finansieringen sker med hjälp av sändningsföreningar som representerar olika intresseområden och inriktningar.  Dessa föreningar får sändningstid i förhållande till sin storlek, även om detta regleras med minimitider för de allra minsta föreningarna. Fördelen med detta system är att alla grupper får komma till tals. Det blir ingen politisk likriktning, utan snarare total demokrati. Folket kan välja hur innehållet i televisionen på ett direkt sätt. (I slutet av varje år checkas sändningsföreningarnas medlemsantal och sändningstiden portioneras ut.) Några direkta nackdelar med detta system kan jag inte riktigt se, faktiskt. Det har verkligen framtiden för sig.

/Ilyushin

------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#8

Säga vad man vill om Sveriges Television och deras programutbud, men de har ett riksdagsbeslut att leva efter, nämligen att de ska producera/sända program som hela befolkningen kan ha nytta och glädje av, därav Helgmålsbön, UR (som f ö är mycket bra) och liknande program.

Men SVT besitter också ett par enorma styrkor:
Produktion. Nu minns jag inte till vilket evenemang det var, men det var typ en OS-invigning för några år sen (Nagano? Atlanta?) där produktionen av hela ceremonien utfördes av SVTs team med Georgious Nånting i spetsen, just därför att de har ett välförtjänt världsrykte om sig att producera stora evenemang på ett bra sätt.
Nyhetsrapportering. Nyheterna i Tv4 och Tv3 Direkt har ingenting att sätta emot Aktuellt och Rapport. Tänk om Fredrik Bergling skulle säga att Sverige befann sig i krig med Ryssland - hur många skulle tro på det? I en sån situation är det Claes Elfsberg eller Jarl Alfredius som har trovärdigheten och pondusen att framföra ett sådant budskap, vilket också finns som ett policybeslut på SVT - i vissa tillfällen är det de gamla bekanta rävarna som ska sitta i rutan. Visst skulle jag tro på Bengt Magnusson, men jag skulle slå över till SVT eller kolla deras Text-tv för att få det bekräftat.
Samtidigt är Nyheterna inte lika stela som SVT, byter gärna ut namntexten Jonas Birgersson, VD Bredbandsbolaget mot Jonas Birgersson, Självsäker om det skulle blåsa snålt kring BBB.

SVT behövs, så är det bara. Vem annars skulle annars sända Ivanhoe på nyårsdagen, vad skulle annars Arne Weise göra på julafton och framförallt, vem skulle ta över som public service-företag? Kanal 5? ;)

------------------
To be or not to be - that's not a question!

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#9

Jaha,sqtpepper, du kallar alla som inte hyllar SVT för "ungmoderater".

Nej, det gör jag inte. Det är inget krav att man skall gilla SVT, jag ser antagligen mer på de kommersiella kanalerna än jag gör på SVT. Det jag retar mig på är när folk tror att Sverige är unikt med Radio/TV-licens och när dom börjar fantisera om att det har att göra med en socialistisk konspiration.

Denna televisionsform finansieras av reklam. .... . Detta leder till högre kvalitet på många områden (ex. TV8 och Discovery Channel).

Du tror väl inte att Discovery dras runt av reklamintäkter får jag hoppas?

------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny

[Redigerat av sgtpepper den 03 feb 2001]

Medlem sedan jan. 2000229 inlägg
#10

Nej, Discovery är alldeles för smal för att kunna klara sig på ensamma reklamintäkter, men en del av deras intäkter kommer från reklam. Eftersom det är en betalkanal kommer en stor del av intäkterna från de som betalar för den. Jag anser att det är riktigt att betala för den television man vill titta på, men inte att som med SVT tvinga alla att betala oavsett om man vill se det eller ej.

Den bästa lösningen för SVT:s del är helt enkelt att koda signalen och bli en vanlig betalkanal: d.v.s vill jag se den betalar jag och tittar, är jag ointresserad betalar jag inte och ser inte kanalen heller (får inte in den).

I vilket fall som helst betalar jag inte för SVT och tittar själv i stort sett aldrig (undantaget Vetenskapens Värld och Trafikmagasinet). I övrigt är det mest andra kanaler som får min tid framför TV:n.

Bästa systemet med Folk-TV är sändningsföreningsmodellen som jag beskrev.

------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker

Medlem sedan jan. 2000229 inlägg
#11

Public Service-kanaler bör organiseras via sändningsföreningar inom olika områden (politik, samhälle, kultur o.s.v) eftersom det ger större flexibilitet inom televisionen.

Jag är inget fan av SVT i dagens tappning utan föredrar andra kanaler. En reklamkanal kan inte direkt vara Public Service, men det kan en sändningsföreningskanal klara.

Jag brukar inte klaga på reklamfinansiering och har inte heller skrivit och klagat hos olika bolag angående reklamen.

Nej, en kanal ska antingen vara gratis och reklamfinansierad, finansierad och organiserad via sändningsföreningar eller abonnemangsfinansierad. Däremot ska det inte finnas tvingande avgifter i stil med det som finns idag.

------------------
Intresserar sig för debatter om olika saker

278 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
132 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
144 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)