Tack Luxman - för påminnelsen!
Och förlåt Luxman och övriga medlemmar av webForum. :(
(se bl.a. Hej då jag ger upp o avgår!!)
I den senaste tidens, får jag säga - utan att lägga värdering i ordet - hetsiga diskussioner, har vi forumledare glömt en av våra viktigaste uppgifter - att se till att webForums regler följs. :l
I webForums regler står det klart och tydligt:
(utdrag ur §2) - Du accepterar genom att använda detta forum, att följa dessa förhållningsregler och att inte posta inlägg på webForum som avsiktligen innehåller osanningar, felaktigheter, vulgariteter, obsceniteter, hotbrev, rasistiska eller sexistiska påhopp, personangrepp eller som på något sätt skadar webForum, individer eller strider mot Svensk lag.
(§4) - Svordomar och grovt språk undanbedes. Dina inlägg ska hålla en kamratlig ton och hålla ett vårdat språk för allas trevnad.
De senaste dagarna kan jag inte, med bästa vilja i världen, påstå att vi forumledare har gjort vad vi har kunnat för att få rätsida på detta. :l
Vi avser dock att ändra på det nu. :)
Vad vi ber er om är att samtliga hjälps åt för att återställa stämningen (och ordningen) genom att följa de regler som trots allt är utformade.
1. Tänk på att hålla en vänlig och trevlig ton i inläggen.
2. Om någon skriver något, som kan tyckas vara personangrepp eller på något annat sätt strider mot webForums regler, låt det vara eller meddela någon av moderatoererna/forumledarna - posta inget svar. Det är ju trots allt vårt jobb att vara de utpekade "poliserna" som förstör allt roligt... ;)
Slutligen, också precis som Luxman vackert har påminnt oss om. Vi har ett väl uttalat system för hur man framför klagomål mot våra beslut och/eller känner sig felbehandlad:
Missnöjd?
Hur gör jag om jag känner mig felaktigt behandlad?
- Ta kontakt med moderatorn för det aktuella forumet.
Fortfarande missnöjd?
- Ta kontakt med forumledaren för det aktuella forumområdet.
Fortfarande missnöjd?
- Ta kontakt med någon av administratörerna på webForum.
Hjälps vi alla åt att följa detta är jag övertygad om att webForum snabbt kan gå från x( till :x till :( till :l till :) till :D till :e och slutligen till det enbart vänliga, trevliga, hjälpsamma, forumet igen. ;)
med vänliga
Rikard
forumledare, webForum
PS Länken i ordet "forumledaren" är en mailto-länk som går till samtliga forumledare.
DS
*Äntligen en tråd som passar för det jag vill skriva.. ;) *
När jag kom till wF, någongång i April tyckte jag att stämningen var kanon och att det diskuterades mycket intressanta grejer och så !!
Men under de två (ungefär) senste månaderna så tycker jag att det bara har blivit en blandning av trams och personangrepp och dålig stämning.
Men under denna tid kände jag mig ganska nere av en massa anledningar...
Men nu den senaste veckan så upplever jag att wF har blivlit trevligare igen ! :)
Och nu mår jag också bättre...
(Vad jag försöker säga är inte att wF påverkar mitt psykiska tillstånd :e ;) , utan att man tolkar saker olika beroende på hur man mår.
Således är det, precis som en del tidigare har påpekat, viktigt att alla tar och tänker på att även om man själv inte uppfattar någonting som elakt eller påhoppande, så kan den andra personen ta illa vid sig ! )
*slutar parantesen* ;)
Säg hellre kritiken med lite ironi och med några glada smileys än att bara skrika och gorma !
Och... försök att skriva om intressanta ;) saker, rent trams tilltalar iaf inte mig.. :)
Kan även passa på att be Annelie och Petra om ursäkt för att jag anklagade dem för att fara med osanningar! Någon annan har jag inte att be om ursäkt så nu är mitt samvete rent! :)
Tack woodi !! Accepteras !!
Passar oxå på att be alla om en ev.ursäkt för mina kommentarer OM jag sårat ngn
:)
------------------
Annelie
""Du vet väl om att Du är värdefull,
att Du är viktig här och nu,
att Du är älskad för Din egen skull
- för ingen annan är som Du!"
jag vill passa på att slänga fram en ursäkt här också, dels en generell, men framför allt en speciellt riktad till kim. han har fått utstå mycket, och trots att vi har löst allt, så vill jag ändå ta tillfället i akt att sätta mig i skamvrån.
till alla: kom igen nu så gör vi webforum till :D och :f igen!
Det var JAG som la en förbannelse över webForum för att visa människan hur lätt det är att förstöra nåt bra genom att bara missförstå eller inte vilja förstå.
Försök nu att värdera vad ni är på wF faktiskt har och behandla din näste på samma sätt du vill han skall behandla dig.
.
..
....
......
.........
.............
.........
......
....
..
.
[talar i molnen]Eder Store Gud har talat.[/talar i molnen]