webForumDet fria alternativet

Dagens gör-det-själv: En skitbra ostkupa

Boende & hem

4 svar · 2 016 visningar · startad av Danne V

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
Frågan#1

Trött på kladdiga plastpåsar har jag då och då tittat efter nån enkel ostkupa när jag varit och handlat käk på nån stormarknad. Men icke. (Jo, det finns visst på IKEA för 40 spänn eller nåt, men närmsta IKEA ligger för långt bort för bara en ostkupa, och jag kommer aldrig ihåg de få gånger jag faktiskt tar mig dit).

Men nu känner jag mig som Farbror Frej. Tog en tom glasslåda i plast (Triumfglasslådor passar bäst, se bild) och vände upp-o-ner på. Snipp snapp snut, så var kladdandet med plastpåsar slut.

Kände bara att jag måste dela med mig.

triumfglass.jpg
Medlem sedan mars 20062 194 inlägg
#2

BRILJANT!

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Uppochnedvända matlådor fungerar också perfekt för ändamålet om osten inte är en fullstor schweizare.

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#4

Kom på det där med glasslådor själv för några år sedan, men ger gärna Danne V en dagens farbror Frej-utmärkelse för ett utmärkt tips. (y)

Medlem sedan juni 2003771 inlägg
#5

Snyggt! Kanske vi ska starta en tävling för den som skapar den bästa "Farbror-Frej-Grej"
här på forumet, vad tycker ni?

253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)